Anasayfa / Haberler / Genel / Türkmenistanlı Öğrenciler Bursa’da Buluştu

Türkmenistanlı Öğrenciler Bursa’da Buluştu

Türkmenistan’ın başkenti Aşgabat’ta Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan tarafından kurulan Türkmen Türk Anadolu Lisesi’nin 2009 mezunları uzun bir aradan sonra Bursa gezisinde bir araya geldi. Uşak Üniversitesi SBMYO, GiTMEDYA RTV Programında öğrenim gören 1 Türkmen öğrencinin de katıldığı Bursa gezisine, Türkiye’deki Üniversitelerin dışında Türkmenistan ve Ukrayna’da öğrenim gören öğrenciler de katıldı. Türkmenistan Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nden (HUTTU) 8, Ukrayna CCK’dan (Kültür ve Edebiyat Devlet Üniversitesi) 7, Uludağ Üniversitesi’nden 2, Uşak Üniversitesi’nden 1 Türkmen öğrencinin katıldığı gezide, Bursa’nın tarihi ve turistik mekanları ziyaret edildi.

Tophane’deki saat kulesi ve türbeler ile birlikte altı yüz senelik tarihi çınar ağacı, yirmi kubbeli Ulu Cami, Kapalı Çarşı, Koza Han ve Türkiye’nin en büyük kayak merkezi Uludağ’ı gezen öğrenciler Bursa’da iki gün geçirdi. Hediyelik eşya satan dükkanları gezen öğrenciler alışveriş yaptı. Koza Han’daki dükkanlardan birinde 160 ülkeden fazla para birimine sahip bir para koleksiyonunu gören Türkmenistanlı öğrenciler, koleksiyona ilk Türkmen parası Manat’ı da kendileri ekledi.

para

Geziye katılan Türkmenistanlı gençler Bursa’daki tarihi ve kültürel varlıkları çok beğendiklerini ifade ederken, Türkiye’deki daha pek çok kenti ziyaret etmek istediklerini belirtti.

(Haber: Gündoğdu ATAJANOV / Editör: Ebru KOZAK)

Göz Atın...

Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Uşak'ta önceki senelerden çok daha kalabalık ve coşkulu geçen cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları gece yarısı olmadan sona erdi. Kutlamalara katılan duyarlı vatandaşlar ise cumhuriyet heyecanlarını GiTMEDYA ile paylaştı.