Anasayfa / Haberler / Genel / Toplu Taşımaya Zam Ortalığı Karıştırdı

Toplu Taşımaya Zam Ortalığı Karıştırdı

Uşak’ta yılbaşından geçerli olmak üzere yapılan otobüs ücreti zammı öğrencileri isyan ettirdi. Zamdan önce 1 lira olan otobüs ücreti %50 zamla birlikte 1 lira 50 kuruş oldu. Şikâyetlerini GİTMEDYA’ya anlatan öğrenciler kendilerine verilen burs ücretlerini yurtlara ve ulaşıma harcadıklarını söyledi.

Uşak’ın büyük bir şehir olmadığını dile getiren öğrenciler yapılan yüzde 50’lik zammın büyük bir artış olduğunu belirtti. Burs imkânı olmayan bazı öğrenciler ise ailelerinden gelen az miktarda para ile hayatlarını sürdürmek zorunda olduklarını söyleyerek yapılan zamma isyan etti.

Öğrenciler Zamma Karşı Çıkıyor!

Yusuf Yıldız; “Yapılan 50 kuruşluk zam taşımacılık yapanlar için değil ama bizim için çok önemli. Toplandığında ayda en az 20 TL’yi buluyor. Zaten düşük bütçelerle okuyoruz. O nedenle daha fazla zorlanacağımızı düşünüyoruz”

Zübeyir Tezcan; “ Geçen yıldan bu yana akaryakıta gelen zamların oranı yaklaşık yüzde 20 civarında oldu. Ancak toplu taşımada yapılan zam yüzde 50. Bu oran bence çok yüksek. Eğer akaryakıt fiyatları ile doğru orantılı bir zamdan söz ediyorsak, yapılacak zamların da aynı doğrultuda olması gerekir.”

Musa Kılıç; “Yapılan zamları çok buluyorum. Özellikle yurtta kalan arkadaşlar adına da söyleyeyim; hem özellikle yoğun gün ve saatlerde otobüslere binemiyoruz, hem de yapılan zamları çok buluyoruz. Bu zammın yeniden gözden geçirilmesini ve makul bir seviyeye indirilmesini istiyoruz.”

İrem Işık Gündüz; “Bütçemize çok fazla geliyor bu zam. Nitekim günde birkaç kez otobüse binmek zorunda olduğumuz zaman bunu çok daha fazla hissediyoruz. Bazı arkadaşlarımız bu nedenle o kadar yolu yürüyerek ya da otostop çekerek gidip geliyor. Bu da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.”

Şoförler de İsyanda!

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hayri Dönmez ise yapılan zammın gerekçesini açıkladı. Dönmez, bu zammın 2015’a yılına girmeden bir ay önce karar verildiğini, büyük biletinin 1.75 TL, öğrenci biletinin ise 1.30 TL olarak belirlendiğini fakat belediye başkanının isteği üzerine ücretleri öğrenci için 1.00 TL, büyük için 1.50 TL olarak belirlediklerini söyledi. Dönmez; “Bu süre içerisinde defalarca belediye başkanını ziyarete gittik. Zararımız olduğunu ve birçok hattın akaryakıt ücretini karşılayamadığını dile getirdik” diye konuşurken, belediye başkanının da bu şikâyetler üzerine fiyatları yeniden yükselttiğini söyledi. Ücretlere 2 yıldır zam yapılmadığını hatırlatan Dönmez, “akaryakıt fiyatları yükselince zam artık gerekli oldu. Ayrıca Uşak’ta büyük bileti ücretleri çevre illerde öğrenci biletleri ücretine denk oluyor. Bu zam bir otobüs şoförünün geçimini sağlayabilmek açısından şart oldu. Biz isteriz ki akaryakıta zam gelmesin, onları 1 TL’ye taşıyalım. Fakat görüyorsunuz, her geçen gün zamlar gelmeye devam ediyor” dedi.

Dikilitaş Üniversite Durak Başkanı Veli Çakır ise 4 Ocak 2017 itibariyle mazot fiyatının 4.64 TL olduğunu vurgulayarak, vergilerdeki artış, lastik fiyatlarının ve bakım masraflarının yükselmesinden dolayı bu zammın gerekli olduğunu söyledi. Çakır, “Geçen sene biz elimizden gelen fedakârlığı fazlasıyla yaptık. Ancak şunun bilinmesi lazım. 12 ayın sadece 185 günü eğitim öğretim var üniversitede. Kalan 180 gün ise tatil. Dolayısıyla sadece 185 gün çalışabiliyoruz biz üniversite hattında”.

Şoför Tanju Kutlu da bu hatta çalışarak sadece evinin temel ihtiyaçlarını karşılayabildiğini belirtirken, yazın ise çiftçilik yaparak geçimini sağladığını söyledi. Diğer şoförlerin çoğunun da geçimini aynı şekilde sağladığını ekleyen Kutlu, öğrencilerden biraz anlayış beklediklerinin altını çizdi.

Haber: Şükran ÖZMEN-Aydan SAYGIN
Fotoğraf: Metay ŞİMŞEK

Göz Atın...

Uşak’ta Türk Dünyası Şenliği (ViDEO)

Uşak Üniversitesi Türkmenistan Kültürü Topluluğu tarafından “Türk Dünyası Şenliği” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Doğu Türkistan’dan Kosova’ya Türk yurtlarından Uşak’a okumak için gelen öğrenciler çeşitli gösteriler sundu.