Anasayfa / Haberler / Şehir Tiyatrosu Gelişmeye Devam Ediyor

Şehir Tiyatrosu Gelişmeye Devam Ediyor

Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen “Kasabanın Alileri” isimli komedi tiyatro oyunu Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluştu. 90 dakika ve 2 perdeden oluşan oyunun kuruculuğunu ve Genel Sanat Yönetmenliğini Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na öncülük eden Murat Çubukçu üstlendi. 3 yıl önce şehir tiyatrosunun temellerinin atıldığına vurgu yapan Çubukçu G i T M E D Y A’ya tiyatro oyununu anlattı.

Komedi türündeki ‘Kasabanın Alileri’ adlı oyunun kadrosu kalabalık olmakla birlikte bir köye atanan doktor ile köylülerin kızlarını evlendirmek için yaşadıkları olayları konu alıyor. Oyuna yoğun ilgi gösteren Uşaklılar da zaman zaman kahkahalarla oyunculara eşlik etti. Uşak’ta şehir tiyatrosunu yaşatmak adına çalışmalar yapan Çubukçu, 8 Aralık 2015 yılında Uşak Kemal Öz Mahalle Muhtar Adayı Safiye Şarbay ile birlikte tiyatroya gönül veren öğrencileri toplayarak oluşturduklarını söyledi. İlk tiyatro oyunları olan ‘Hayat Bir Tiyatro’ isimli oyunu da 2015 yılının Ramazan ayında izleyicilere sahnelediklerini belirtti.

Uşak Şehir Tiyatrosu, Yurt Dışı Festivallerine Hazırlanıyor

Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulduğundan bu yana 13 tiyatro oyunu sahneleyen ekip, Uşak’ta düzenlenen festivallerde yer alarak oyunlar hazırladı ve sahneledi. Türkiye’nin pek çok yerinde tiyatro oyunlarını sahneleyen ekip 28 bin izleyiciye ulaştı. Hedeflerinin yüksek olduğunu belirten Çubukçu, yurt dışı festivallerine katılmak üzere hazırlık yapmaya başladıklarını belirtti. Şehir tiyatrosu adı altında kadrosunda bulunan yaş gruplarından bahseden Çubukçu, “9-15 yaş grubu kursiyerler bulunmaktadır. Minik oyuncuların tiyatroda yer almalarının başlıca sebebi çocukların sokaklardan kopup tiyatroya yönelmeleridir.” Diye konuştu. Tiyatro oyuncu kadrosu bu yıl 75 kişi olan ekibin geçen yıl Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na 2 kişi, Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı’na da 1 kişi kazandırdıklarına dikkat çeken Çubukçu, öğrencilerinin başarılarından gurur duyduklarını belirtti. Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun yürüttüğü başka bir çalışmaya da değinen Çubukçu, “Her Resim Defteri Bir Bilet Her Bilet Mutlu Çocuk” kampanyası ile 30 bin kırtasiye malzemesini ihtiyaç sahibi öğrencilere gönderdiğini söyledi.

“Kasabanın Alileri” tiyatro oyuncularından Elif Tanem oyuncularla aralarındaki iletişimin iyi olduklarını vurgulayarak “3 ay boyunca aralıksız prova aldık. Hepimiz büyük bir çaba ve aramızda ki uyum sayesinde bu noktaya geldik” dedi.

HABER: Aybüke TURAN - Nazlı ÖZKARA
FOTOĞRAF: Tunahan ÖZDEMİR

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.