Anasayfa / Haberler / Üniversite / Tiyatro Engelleri Yıkıyor

Tiyatro Engelleri Yıkıyor

Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şubesi’nin davetlisi olarak Uşak’a gelen Engelli Tiyatrosu, Atatürk Kültür Merkezi’nde engellilerin günlük yaşantısında karşılaştığı sorunları konu alan oyununu sahneledi. Diğer kentlerde sahnelenen oyunlara göre çok daha büyük ilginin gösterildiği oyunu, çocuklarıyla birlikte katılan aileler izledi.

Oyuncular, engellilerin ne gibi zorluklarla karşılaşabileceklerini ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceklerini anlatmaya çalıştı. Engellilerden çıkar sağlamaya çalışanlara da göndermelerde bulunulan oyunun içinde sahne alan “Mehmet Uzunerin” de saz çalarak seslendirdiği türküler ile izleyicileri coşturdu. Sergilenen oyunun son sahnesi ise seyircileri duygulandırdı ve yoğun alkışlar arasında perde kapandı.

Oyun sonrasında GiTMEDYA’ya konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük oyunun amatörce sahnelendiğini belirtirken, herkesin desteğini istedi. Küçük, “Gerçekten seyircimize, Uşak halkına bir şeyler verebildiğini, engellilerin yaşadığı sorunları anlatabildiğimizi düşünüyorum. Engelli olmayan ve tüm engelli adaylarından bundan sonraki sosyal faaliyetlerimize destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

ENGEL2

Katılımın beklenenin üzerinde olduğunu da vurgulayan Şube Başkanı Küçük şöyle devam etti:

“Biz bilet satış anlamında sıkıntı çekmiyoruz ama katılım anlamında gerçekten sıkıntı çekiyoruz. Uşak halkı tiyatroya yeni yeni alışmaya başladı. Uşak halkı bizi anlamaya tiyatroyu sevmeye başladı. Bu da Uşak için bizler için olumlu bir gelişme. Engellilere imkanlar verildiği sürece yapamayacağımız bir şey yoktur. Engellilere engel olmayalım yeter diyorum.”

Sahnelenen tiyatro oyununda rol alan amatör sanatçılar ise insanların para verip bilet aldığını ancak oyunlara ilgi göstermediğinden yakındı.

ENGEL3

(Haber: Meryem Berfin ALTUN, Dilara Cansu SABANCI – Fotoğraflar: Adem Onur TEKİN)

Göz Atın...

Üniversitelerde Yeni Dönem

Aylar sonra Uşak Üniversitesi öğrencileri kampüse dönüyor. Geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitimle tamamlayan üniversitelilere, GiTMEDYA yeni dönemden beklentilerini sordu.