Anasayfa / Haberler / Genel / Süper Ay Uşak’ta Böyle Görüntülendi!

Süper Ay Uşak’ta Böyle Görüntülendi!

TUBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından yılın en önemli gök olaylarından biri olarak kabul edilen ‘Süper Ay’ gece saatlerinde gerçekleşti. Dünya’nın gölgesinde kalan Ay kızılımsı bir renge büründü. Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya’ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi belirdi.

Ay, Yerberi’de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

ad0a9120abxx

Uşak’ta soğuk ve yer yer kapalı havaya rağmen akşam gün batımının hemen ardından yükselen dolunay meraklılar ve GiTMEDYA ekibi tarafından da takip edildi. İki kamera çok sayıda fotoğraf makinesi ile alana çıkan öğrenciler, SBMYO binasının terasından bu önemli doğa olayını görüntüledi.

ad0a9151axx

Sadece 2016’nın değil, aynı zamanda 21. yüzyılın da en yakın dolunayı olduğunu belirtilirken, Ay’ın, 25 Kasım 2034’e kadar dünya ile bu kadar yakına gelmeyeceği ve dolunayın 68 yıl sonra ilk kez yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha ışıklı görüldüğü bildirildi. Bilim insanlarına göre, 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsünün 14 Kasım günü oluştuğu kaydedildi.

Haber ve Fotoğraflar: GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

Cumhuriyetimizin 100. Yılı

Uşak'ta önceki senelerden çok daha kalabalık ve coşkulu geçen cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları gece yarısı olmadan sona erdi. Kutlamalara katılan duyarlı vatandaşlar ise cumhuriyet heyecanlarını GiTMEDYA ile paylaştı.