Anasayfa / Haberler / Genel / Öğrencilerden, Öğrencilere ‘İyilik’

Öğrencilerden, Öğrencilere ‘İyilik’

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Sosyal Sorumluluk Projesi dersi kapsamında anlamlı bir faaliyete imza attılar. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık  bölümü  öğrencileri Tuğba Mutlu ve Mehmet Akın İyilik Atölyesi adı altında düzenlenen projede Uşak Ömer Bedrettin Uşaklı Ortaokulu’ndaki özel eğitim öğrencilerine gönüllü okuyuculuk yapıyor.

Okul Kütüphanesinde 6 hafta boyunca her Salı günü gerçekleştirilecek seanslarda özel eğitim öğrencileri ile buluşan Mutlu ve Akın, her hafta seçtikleri kitapları öğrencilere okuyor ve öğrenciler ile birlikte ders çalışıyor. Her etkinliğin sonunda öğrencilere okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitap ile olan bağlarını güçlendirmek için kitaplar hediye ediliyor. Özel eğitim öğrencileri ile güzel vakit geçirmek, kitap okumayı sevdirmek ve sosyal yeteneklerini geliştirmek amacıyla bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Uşak Üniversitesi öğrencileri, özel eğitim öğrencilerinin en büyük düşmanının inançsızlık olduğunu belirtiyor.

Özel eğitimli öğrenciler için hazırladıkları projenin önemine dikkat çeken Mutlu, “Burada inanmak, azim ve sabrın önemi çok büyük. Özel çocukların eğitimlerinin desteklenmesi ve kitap okunması çok önemli. Bu çocukların gelişimi eğitimle gerçekleşir ve kitaplarla hayal güçleri gelişir. Özel gereksinimli bireyleri destekleyerek sosyal hayata katıp, üreten insanlar haline getirebiliriz” diye konuştu.

Her hafta öğrencilerin engel durumu, yaşları ve becerilerine uygun olarak belirlenen eğlenceli ve eğitici etkinlikler gerçekleştiren üniversiteli öğrenciler bu etkinliklerle özel eğitim öğrencilerine beceri veya hobi kazandırmayı,  toplumda yalnız olmadığını hissettirmeyi hedefliyor. Etkinlikler, öğrencilerin özelliklerine uygun olarak eğitici, eğlendirici ve sosyalleşmesine olanak sağlayacak şekilde planlanıyor. Proje kapsamında; resim, kitap okuma, masal anlatımı, ders anlatımı, eğitici videolar ve animasyon filmler izleme, solo test, satranç, dama gibi oyun etkinlikleri yapılıyor. Proje sonunda üniversiteli öğrenciler tarafından özel eğitimli öğrencilere oyun setleri ve kırtasiye malzemeleri hediye edilecek.

GiTMEDYA Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Göz Atın...

Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yıldönümü

Türk milletinin içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen emperyalist işgalcilere karşı Çanakkale’de elde ettiği büyük zafer, Türk …