Anasayfa / Haberler / Genel / Öğrenciler Sağlıklı Besleniyor Mu?

Öğrenciler Sağlıklı Besleniyor Mu?

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de beslenmedir.  Özellikle çocukların, bebeklikten başlayarak beslenme alışkanlıklarının kazandırılması bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı da en iyi savunma ise yine beslenmeden geçmektedir. Besinler, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri de içinde barındırarak enerji depolamaya yardımcı olur. Gün içinde öğünlere de dikkat ederek beslenmek, verimli enerji tüketimi sağlar. Özellikle okul çağına gelmiş çocukların dengeli beslenmesi konusunda ebeveynlere büyük bir iş düşmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı okullarda ‘Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme’ ve ‘Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması’ adlı projeleri yürütmektedir. Ebeveynlere evde ne kadar iş düşüyorsa bakanlıkta bu konuda uzun zamandır yürüttüğü projelerle okullarda beslenme alışkanlığına destek sağlıyor. İlköğretim okullarında ‘Okul Sütü’ programının başlatılmasından, kantin ve yemekhanelerdeki beslenme hizmeti ve güvenliğine kadar okul sağlığı hizmetlerini sürdürmektedir. Sağlıklı uygulamaların teşviki için de etkinlik ve kampanyalar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ gibi unvanları gerekli kriterleri sağlayan okullara vermektedir. Bu unvanlara sahip olan okullardan biri de Uşak Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’dur. Okulda görev yapan rehberlik öğretmeni Ebru Barlas, sınıf öğretmenleri Gül Çoban ve Sadık Şentürk, öğrencilerinin beslenme düzeninin okulda nasıl sağlandığını G İ T M E D Y A’ ile paylaştı.

Rehberlik öğretmeni Ebru Barlas, öğrencilere belli aralıklarla beslenme konusunda eğitimler verdiğini belirtti. Ayrıca öğrencilerle birlikte her yıl düzenli olarak panolar hazırladığını vurgulayarak  “ ’Sağlıklı Yaşam’ diye bir konumuz var. Bu konuda çocuklara hem bağımlılık hem de sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirme yapıyoruz ve panolar hazırlıyoruz” dedi. Ayrıca bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik kurallarını uygulayarak temizlik ve hijyen denetimlerinden geçen Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’na ‘Beyaz Bayrak’ asıldığını söyledi. Yapılan beslenme denetiminden de geçen okul bu kez ‘Beslenme Dostu Okul’ unvanına sahip oldu. Öğrencilerine zaman zaman uyarılarda bulunan öğretmen Sadık Şentürk ise “Gazlı içecekler ve abur cubur tüketimiyle ilgili uyarılar yapıyorum ama en büyük sıkıntımız öğrencilerden ziyade velilerimiz. Bu uyarıları velilerimize yapmamız gerekiyor. Çocuklar canım istemiyor veya yemek istemediklerini dile getirince velilerimiz de izin veriyor” diye konuştu.  En çok velileri uyarmak gerektiğini vurgulayarak bu konuda rehber öğretmenin de velileri bilinçlendirdiğinin altını çizdi. Şentürk, öğretmenler olarak öğrencilerin yiyeceklerini evden getirmeleri konusunda da tavsiyede bulunduklarını vurguladı. Okulda beslenmenin yemekhane ile sağlandığını söyleyen Şentürk, öğrenciler için yemeklerin beslenme uzmanı tarafından hazırlandığının altını çizdi.

Veli toplantılarında velilere öğrencilerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi konusunda sık sık uyarıda bulunduklarını söyleyen öğretmen Gül Çoban, beslenme düzeninin ortaokul öğrencilerinde de uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Çoban, “İlkokullar evden yiyecek getirirken ortaokullar daha çok ‘artık büyüdüm’ düşüncesiyle evden getirmiyor ve bunu çekingenlik olarak görüyor. Ben ikinci sınıf öğretmeni olarak beslenme saati uygulaması yapıyorum” diye konuştu.

Haber: Aybüke TURAN
Fotoğraf: Tarık KARA

 

Göz Atın...

İşçinin Emekçinin Bayramı “1 Mayıs”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Uşak’ta coşku ile kutlandı. Kutlamaların ilk adresi eski belediye …