Anasayfa / Haberler / Genel / Mutluluğun Anahtarı Bulundu

Mutluluğun Anahtarı Bulundu

Uşak Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, kişisel gelişim konferansı düzenledi. Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Spiritüel Yaşam Koçu ve Eğitmen Filiz Dönmez öğretim elemanları ve öğrencilere “Mutluluğun Anahtarı”nı nerede ve nasıl bulacaklarını anlattı.

Yaşam koçu Filiz Dönmez, katılımcıların rahatlaması için 2 dakika boyunca müzik eşliğinde gözler kapalı bir şekilde rahatlama terapisi yaptı. Dönmez, konferans sırasında zaman zaman kendi deneyimlerini de paylaştı. Eğitim hayatının ardından empati yeteneğini geliştirebilmek ve farklı insan yapılarını gözlemlemek adına turizm, sağlık, eğitim, satış pazarlama, havacılık, bankacılık ve finans alanlarında faaliyet gösteren işletmelerde çalıştığını söyleyen Filiz Dönmez, “Mutluluğun bir ihtiyaç mı, yoksa ihtiyaç giderildikten sonra ortaya çıkan bir duygu mu?” sorusunun cevabını basit bir örnek ile açıkladı.  Yaşam koçu Dönmez, “Mesela sevildiğimiz zaman mutlu oluruz. Yani sevgi, bir ihtiyaçtır. İhtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan duygu, mutluluktur. Mutluluk için ihtiyaç gereklidir. Mutluluk basittir, hayat da çok basittir. Basit düşünün, sizi doğru cevaba götürecektir” diyerek insanların ihtiyaçlarını realist bir şekilde belirlediklerinde mutsuz olma ihtimallerinin minimum seviyede olacağına vurgu yaptı.

Dönmez, hayatın bir matematik olduğunu, eğer formülü kullanarak ilerlenir ise doğru sonuca ulaşılabileceğini de söyleyerek şöyle konuştu;

“İnsanlar ihtiyaçlarını gerçekleştirdiğinde daha fazla ihtiyaç yaratır. Mesela bir bardak su versem elli kuruş olan suyu şu an size versem mutlu olmazsınız ama çölün ortasında susuzluktan ölmek üzereyken versem bir çuval altın almış kadar mutlu olursunuz. Yani bir bardak su ile mutlu olabiliyoruz. Az ile yetinmeyi bilmek gerek”.

Mutluluğun Anahtarı: ‘Kozalak’

İhtiyaçların minimum seviyede tutulması halinde mutluluğun da maksimum derecede geleceğini iddia eden Dönmez, kafasındaki mutluluğu kozalağa benzetti.  “Mutluluk kozalaktır. Epefiz bezi 3. gözümüzdür. Epefiz bezi, 2 kaşımızın arasında yer alır. Epefiz bezi kozalağa benzediği için, mutluluk kozalaktadır. Anahtar cümlemiz de budur” diyerek bu noktaya her gün 2 dakika parmakla masaj yapmanın zamanla rahatlama etkisini arttırdığını söyledi. Dönmez, kişinin kendisine gün içerisinde zaman ayırarak zihnini dinlendirmesi hatta mutlu olması için gökyüzüne bakması gerektiğine dikkat çekerek “Her gün 10 dakika kendiniz ile ilgili hiçbir şey yapmadan, düşünmeden oturmanız gerek. Bunun nedeni ruhunuza baş başa kalmanızı sağlamaktır. Zihninizi durdurmanız ve düşüncelerinizden arınmanız gerekiyor. Ruhunuzla bedeninizi baş başa bırakın ve onları birleştirin” diyerek tavsiyelerde bulundu.

Haber: Aybüke TURAN
Fotoğraf: Tarık KARA

Göz Atın...

Bayramımız Kutlu Olsun!

Millet Egemenliği'nin sembolü olan TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.