Anasayfa / Haberler / Genel / “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ olarak belirlediği Türkiye Devleti’nin yeni yönetim biçimi olan Cumhuriyet’i 29 Ekim 1923’te ilan etmesinin 94. yılını kutluyoruz.

Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından Atatürk, Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak için peş peşe yenilikler yaptı. Seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimin Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesi ve bu yönetimde söz sahibi olarak ulusun ön planda tutulması en büyük yeniliklerinden biriydi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak herkesin bu rejimi daima korumayı, kollamayı ve yaşatmayı kendine vazife edinmesi gerekmektedir. Türk Milleti için yeniden doğuş niteliği taşıyan Cumhuriyet’in tek dayanağı yine Türk toplumudur.

“Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk İstiklalini ve Cumhuriyet’ini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.”                                                                                                                             

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

(GİTMEDYA HABER MERKEZİ)

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.