Anasayfa / Haberler / Genel / Kuzucukların Seni Unutmayacak…

Kuzucukların Seni Unutmayacak…

Sinema ve tiyatro oyuncusu Adile Naşit, aramızdan 30 yıl önce bugün, 11 Aralık 1987 tarihinde ayrıldı. Ömrünü Türk sinemasına veren oyuncu, tiyatro ile henüz 14 yaşındayken tanıştı ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında oynamaya başladı.  Tiyatro oyunlarının yanı sıra “Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Sazın Bülbülleri” gibi müzikallerde de beğeni topladı. 1947 yılında ise Seyfi Havaeri’nin yönettiği ‘Yara’ sinema filminde rol alarak Türk sinemasına giriş yaptı. Gerek Kemal Sunal, gerekse Münir Özkul gibi usta oyuncularla aile filmlerinde rol alarak ünlense de ona asıl ününü şüphesiz “Hababam Sınıfı’ndaki” ‘Hafize Ana’ karakteri verdi. Filmdeki kendine has oyunculuğu ve neşeli kahkahasıyla hafızalara kazındı. Tiyatro ve sinema filmlerinin yanı sıra 1980’de TRT’ de Uykudan Önce isimli çocuk programını da sunan Adile Naşit, bu programla birlikte “Masalcı Teyze” diye anılmaya başladı. Masal ve öykü anlattığı bu program, tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. 1986 tarihinde ise “Uykudan önce”, “Kuruntu Ailesi” gibi dizilerde oynadı. Genellikle filmlerde oynadığı anne tiplemesi ile karşımıza çıkan Adile Naşit, canlandırdığı anne karakterlerine anaçlığını da katmış olmalı ki 1985 yılında “Yılın Annesi” seçildi.

Adile Naşit doğduğu şehir olan İstanbul’da 57 yaşında bağırsak kanseri sonucu aramızdan ayrıldı ancak Türk halkı onu filmlerde oynadığı tiplemeler, onlara verdiği enerjisi ve sempatik tavırlarıyla hiç unutmayacak. Şen kahkahası eksik olmayan, milyonların kalbinde taht kurmuş büyük usta Adile Naşit’i Sevgi ve Özlemle Anıyoruz.

GiTMEDYA HABER MERKEZİ

 

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.