Anasayfa / Haberler / Üniversite / Kan Ver Hayat Kurtar!

Kan Ver Hayat Kurtar!

Uşak Üniversitesi Kan Alma Birimi Faaliyete Başladı

Türkiye’nin en büyük yardım kuruluşu Kızılay Uşak Üniversitesi’nde Kan Alma Birimi kurdu. Üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek ve daimi kan bağışında bulunulmasını teşvik etmek için açılan birimin sorumlusu Dr. Ahmet Çiftçi G i T M E D Y A’ya konuştu.

1 ünite kan ile 3 kişinin hayatının kurtarılabildiğinin altını çizen Çiftçi, kan bağışlamanın verdiği manevi hazzın yanında vücuda da birçok fayda sağladığını belirtti. Çiftçi, “Yeni kan hücreleri üretildiği için kanın oksijen taşıma kapasitesi artıyor ve hücreler yenilenmiş olduğu için kişi hem tahlil yaptırmış oluyor, hem de hastalıklar yönünden de taranmış oluyor. Kalp krizi riski taşıyanlarda en azından hematoloji düzeyini düşürmüş oluyorlar.  Böylece bu riskten de korunmuş oluyorlar” dedi.

 

KIZILAY3

18-65 yaş aralığında kilosu 50’nin üzerinde olan her sağlıklı bireyden kan bağışı kabul ediliyor. Bağışçıların öncelikle kan düzeyine bakılıyor ve tansiyonu ölçülüyor. Alınan bütün kanları bölge laboratuvarına gönderen Uşak Üniversitesi Kan Alma Birimi, kan ve cinsel yolla bulaşan hepatit B, hepatit C, Sifilis ve AIDS yönünden tahlil edilmesini sağlıyor.

Uşak Üniversitesi’nde Kan Bağışına İlgi Büyük

KIZILAY2

Üniversite öğrencilerinin kan bağışına gösterdikleri destekten memnuniyet duyduklarını vurgulayan Çiftçi, “Uşak Üniversitesi’nin ilgisinden gayet memnunuz. Beklediğimizin çok üzerinde bir yoğunluk var. Daha önce gelip fakültelerde alıyorduk, bu birimin kurulmasıyla birlikte artık sürekli olarak üniversitedeyiz’’ diye konuştu.

Erkekler 3 ayda 1, kadınlar ise 4 ayda 1 kan bağışında bulunabiliyor. Kan bağışı sonrasında vücutta sıvı kaybı olduğu için tansiyon düşmesi, şeker düşmesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunları önlemek için ise bağışçıların öncelikle tok karnına kan vermesi gerekiyor. Kan verenlere, bağışı yaptıktan sonra en az 2 saat sigara içmemesi, sauna veya duşa en az 2-3 saat girmemesi,  çok efor sarf edici spor yapmaması ve en az 2 öğün geçmeden alkol almaması tavsiye ediliyor.

(Haber: Ayşe YİĞİT – Fotoğraf: İlyas DEMİRTAŞ)

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.