Anasayfa / Manşet / İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kıyafet Desteği: “Öğrenci Butiği”

İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kıyafet Desteği: “Öğrenci Butiği”

Uşak Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın Sosyal Hizmetler biriminin Sosyal Hizmet Uzmanı Meryem Gül’ün öncülüğünde altı yıldır sürdürülen “Öğrenci Butiği” uygulaması, bu yıl bazı köklü değişiklikler ile birlikte devam ediyor.

Eğitim – öğretim yılının güz döneminde yardım taleplerini gerçekleştirdiklerini söyleyen Gül, başta Kızılay olmak üzere pek çok kişinin projeye destek verdiğini belirtti.

Butikte yer alacak kıyafetlerin özellikle kullanılmamış olmasına özen gösterdiklerinin altını çizen Meryem Gül, kıyafetlerin beden ve niteliklerine göre ayrıldıktan sonra butikte yer aldığını anlattı. Sosyal Hizmet Uzmanı Gül şöyle konuştu:

“En az 700 – 800 parça kıyafet geliyor. Çok kısa bir şekilde öğrencilerimiz bu yardımlara ulaşabiliyor. Bu yardımlardan faydalanan öğrenciler herhangi bir ücret ödemiyor. Orada bulunan görevli stajyerler ve kısmi zamanlı öğrenciler, gelen öğrencilere yardımcı olmak için duruyor. Sınırımız beş parça ürün ve kendileri seçip alıyor. Sosyal medya mecralarından paylaştığımız zaman, hocalarımızdan ve memur arkadaşlarımızdan da destek geliyor. Ama bizim önceliğimiz kıyafetlerin daha önce kullanılmamış olmasıdır. Bağışlar yıllık toplanıyor. Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla güz döneminde kurum kuruluşlara yazı yazıyoruz. Onlardan olumlu ya da olumsuz cevap geliyor. Biz Kızılay’a yazıyoruz bu talep doğrultusunda gelen yardımlardan bize de ayrılıyor. Toplanan yardımları da üniversite araçları ile almaya gidiyoruz. Moda tasarımı ön lisans bölümü öğrencileri de ihtiyaç sahibi olan öğrencilere ulaştırmak için ders kapsamında ürettikleri ürünleri bize verdiler.”

Yıllardır ihtiyaç sahibi öğrencilere kıyafet konusunda destek sağlamaya çalışan Gül, önceki dönemlerde çok fazla aktif olmayan butiği, yeni düzenlemelerle birlikte öğrencilerin daha rahat kullanabilecekleri bir biçimde açtıklarını anlattı. Butiği, etrafı buzlu camlarla kaplı bir yere taşıdıklarını söyleyen Gül, böylece yeni yerin gizlilik koşullarına uygun hale getirildiğini ve öğrencilerin de herhangi bir mahcubiyet yaşamasının önüne geçtiklerini ifade etti.

Haber: Şehriban Kaldan
Fotoğraf: Tarık Kara

Göz Atın...

Uşak Üniversitesi’nde “Karabağ-Hocalı” Konferansı

Türkiye’nin en yakın komşu ve dost ülkelerinden Azerbaycan’a bağlı Karabağ Özerk Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeler, …