Anasayfa / Haberler / Üniversite / GiTT Ahmet Uluçay’ı Andı

GiTT Ahmet Uluçay’ı Andı

“Karpuz kabuğundan gemiye binersen çabuk inersin”

Uşak Üniversitesi Görsel İşitsel Teknikler Topluluğu, Film Atölyesi etkinliği kapsamındaki bahar döneminin ilk film gösterimini gerçekleştirdi. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gösterimi yapılan “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmi, Ahmet Uluçay yönetmenliğinde 2004 yılında çekildi. Sinemaya olan bağlılığıyla bilenen efsane yönetmen Ahmet Uluçay, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik Beldesi’nde doğdu ve yaşam öyküsünü anlattığı ilk uzun metrajlı “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmi ile ülke çapında tanındı. Biri karpuzcunun, diğeri berberin çırağı iki gencin, köylerinde film göstermek için verdikleri mücadeleyi anlatan film, topluluk üyeleri ve sinemaseverler tarafından ilgiyle izlendi. Gösterim esnasında salonda zaman zaman kahkaha sesleri duyulurken, zaman zaman da duygusal anlar yaşandı.

Filmin ardından GiTMEDYA’ya konuşan öğrenciler filmin sonunun beklenmeyen bir şekilde bittiğine olan şaşkınlıklarını ifade ederken, topluluk başkanı Ali Araz ise Görsel İşitsel Teknikler Topluluğu’nun gelecek etkinliklerine dair planlarını açıkladı. Araz, gösterimlerin devam edeceğini yinelerken özel günler için de ayrı gösterimler gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi. Yeni dönem için değişik organizasyonlar düzenlemeyi planladıklarına dikkat çeken Araz “Bir yönetmen bir film yanı sıra görüntü yönetmenleri, teknik ekipten farklı yine bu işe emek veren insanları davet etmeyi düşünüyoruz. Paneller, konferanslar atölyemiz kapsamında devam edecek” dedi.

(GiTMEDYA Haber Merkezi)

  >

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.