Anasayfa / Haberler / Üniversite / GiTMEDYA Ekibi: MUFF’ta Görev Tamam!

GiTMEDYA Ekibi: MUFF’ta Görev Tamam!

Aralarında SBMYO Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü (GiTMEDYA) öğrencilerinin de bulunduğu bir ekip tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali sona erdi. En iyilerin belirlendiği Ödül Töreni’nde Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü Kar Korsanları’na verilirken, Kristal Kayısı En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi ise Abluka filmi ile Emin Alper’in oldu.

Malatya Double Tree by Hilton’da düzenlenen Ödül Töreni’ne Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanı sıra pek çok ünlü oyuncu, yönetmen ve yapımcı katıldı. 6 Kasım’dan bu yana Türkiye’den ve dünyadan en başarılı örnekleri sinemaseverlerle buluşturan festivalde,  açılış gecesinde olduğu gibi kapanışta da davetliler, kırmızı halı yerine yine siyah halıdan geçti.

Törende ilk olarak Kristal Kayısı En İyi Kısa Film Ödülleri açıklandı. Kristal Kayısı En İyi Kısa Film Ödülü’ne “Guneh” ve “Salı” filmleri layık görüldü. Ulusal Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise iki isim arasında paylaştırıldı ve ödül, “Nefesim Kesilene Kadar” filmindeki rolü ile Esme Madra ve “Çekmeceler”deki rolü ile Ece Dizdar’ın oldu. Aynı kategoride En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de iki isim arasında paylaştırıldı. Ödül, “Kasap Havası” filmindeki rolü ile İnanç Konukçu ve “Eksik” – “Sarmaşık” filmlerindeki karakteriyle Özgür Emre Yıldırım’ın oldu. En İyi Senaryo Ödülü de “Eksik” ile Mehmet Kala ve yine “Eksik” ile Şeref Nokta’ya verildi.

Malatyalı usta oyuncu Kemal Sunal anısına düzenlenen ve halkın belirlediği Kemal Sunal Halk Ödülü, “Yarım”ın oldu. Geçtiğimiz yıl ilk defa verilen Fahri Kayahan Müzik Ödülü bu sene ise “Çekmeceler” ile Hasan Özsüt’ün oldu. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Ödülü’nün sahibi ise “Free In Deed” filmi oldu. Ödülü, Filipinli Yönetmen Khavn De La Cruz aldı.

Ulusal Uzun Film Yarışması Jüri Özel Ödülü de iki isme verildi. “Yarım” ile Çağıl Nurhak Aydoğdu ve Yeni Dünya filmi ile Soner Erzincan, Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Oyunculara ödüllerini Şerif Sezer verdi. 6. Malatya Uluslararası Film Festivali NETPAC Ödülü ise “Nefesim Kesilene Kadar” filminin olurken, SİYAD En İyi Film Ödülü “Abluka”nın oldu.

SD__0748

En İyi Film Ödülü Kar Korsanları’na

Kristal Kayısı En İyi Yönetmen Ödülü ise “Abluka” ile Emin Alper’in oldu. İlk filmi “Tepenin Ardı” ile ses getiren Emin Alper’in yerine ödülünü filmin yardımcı yönetmeni Ahmet Yurtkulu aldı. Kristal Kayısı En iyi Film Ödülü ise gecenin sonunda açıklandı. Büyük bir heyecanla beklenen ödül, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Kars’ta yaşanan bir hikâyeyi ele alan ve yönetmenliğini Faruk Hacıhafızoğlu’nun üstlendiği Kar Korsanları adlı filmin oldu.

GiTMEDYA Ekibi de MUFF’a İmzasını Attı

40 değişik ülkeden 140’a yakın filmi Malatyalı sinemaseverler ile buluşturan MUFF’ta GiTMEDYA Ekibi de görev aldı. Film gösterimlerinin yanı sıra düzenlenen söyleşiler, imza günleri ve atölye çalışmaları sırasında festival organizasyonunun teknik bölümünde görev alan GİTMEDYA Ekibi, Festival süresince gösterilen filmlerin alt yazı ve gösterim, söyleşi, halk oylaması, sinema salonlarındaki düzenin sağlanması, kamera ve fotoğraf çekimlerinin yapılması gibi pek çok görevi yerine getirdi.

Ekip, festival boyunca Hilton Oteli, İnönü Üniversitesi, Avşar Sinemaları ve Yeşil Sinema’da gösterimler gerçekleştirdi. GiTMEDYA Ekibi’nin başarılı çalışmaları yarışma jürileri ve film ekipleri tarafından da takdir edilirken, Uşak Üniversitesi SBMYO GiTMEDYA öğrencileri de sinemacılardan bizzat filmler hakkında hem içerik, hem de teknik olarak bilgi alma şansı yakaladı.

Uşak’tan Malatya’ya giden 6 kişilik öğrenci ekibinin lideri Ahmet Yaşar, yakaladıkları şansı iyi kullandıklarını belirtirken, teknik ekip ile birlikte çok farklı görevler üstlendiklerini söyledi. Tarık Akkuştur, Ebru Kozak, Melike Gürgöz, Funda Karabacak ve Dilara Cansu Sabancı’dan oluşan ekibin aldıkları tüm görevlerin üstesinden gelmeyi bildiklerini ve Uşak Üniversitesi’ni başarı ile temsil ettiklerini vurgulayan Yaşar, “MUFF 2015’te bulunmamızı sağlayan üniversitemiz, yüksekokulumuz ve bölüm hocalarımıza, Malatya’da birlikte çalıştığımız ve kendilerinden çok şeyler öğrendiğimiz Uğurcan Uruk ve M. Fatih Sönmez başta olmak üzere tüm ekip arkadaşlarımıza ve yöneticilerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Umarız bu gibi faaliyetlerimiz devam eder. Çünkü bu tür organizasyonlara katılımımız, kişisel ve mesleki gelişimimize inanılmaz katkı sağlıyor.” dedi.

(Haber-Fotoğraflar: GiTMEDYA Haber Merkezi)

SD__0214

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.