Anasayfa / Haberler / Genel / Gediz’deki Turizm Merkezi: Ilıcasu

Gediz’deki Turizm Merkezi: Ilıcasu

Tarım, hayvancılık ve sanayi gibi pek çok alanda ekonomik girişimlerin merkezi konumundaki iç Ege bölgesinde yavaş yavaş Turizm de alanını genişletiyor. Özellikle belli başlı bölgelerde bulunan kaplıcalar bölgeye turizm açısıdan da katkı sunuyor. Uşak, Afyon, Denizli ve Kütahya’daki kaplıca tesisleri her geçen gün biraz daha kapasitesini artırıyor. Bölge illerinden Kütahya’nın Uşak’a daha yakın olan Gediz ilçesinde bulunan Ilıcasu termali de bunlardan sadece biri.

Gediz’in yaklaşık 23 km güneybatısında yer alan Ilıcasu kaplıcaları Gediz Belediyesi tarafından işletiliyor. Kaplıca, Ilıca Çayı’nın aktığı vadinin güneydoğusundan doğan sıcak su kaynaklarının çevresinde bulunuyor.. İçerdiği mineraller sayesinde romatizma, deri hastalıkları, sinir hastalıkları, eklem ve kas hastalıkları, böbrek, idrar yolları, sindirim sistemi ve kadın hastalıklarının tedavisinde etkin bir şekilde fayda sağladığı bilinen kaplıca suyunun sıcaklığı ise 45-85 derece arasında değişiyor. Bu sıcaklıklar çeşitli termal kür ve uygulamalar bakımından da önemli kabul ediliyor. Türk hamamı, sauna, fitness, aquapark, restoran gibi ihtiyaçlara cevap veren merkez, yaz-kış konaklama olanağı da sunuyor.

(Haber-Fotoğraf: Gündoğdu ATAJANOV, Editör: Ebru KOZAK)

 

 

Göz Atın...

Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yıldönümü

Türk milletinin içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen emperyalist işgalcilere karşı Çanakkale’de elde ettiği büyük zafer, Türk …