Anasayfa / Manşet / “EF” Değil “F” Klavye

“EF” Değil “F” Klavye

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı 1.sınıf  öğrencilerinden Nurçiçek Arpacı RTV atölyesinde GiTMEDYA öğrencilerine F klavye hakkında özel bir sunum yaptı. F klavyenin mucidi olarak bilinen İhsan Sıtkı Yener hakkında bilgiler veren Arpacı, daha 1945 yılında “Milli klavye olmalı” diyerek yola çıkan Yener’in 1955 yılında Türk dili ve alfabesine en uygun olan F klavyeyi nasıl icat ettiğini anlattı.

1955 yılında kabul gören dizilimin on parmak metodu ile kullanıldığında 4-5 kat daha verim sağladığının altını çizen Nurçiçek Arpacı F klavye kullanan kişinin Q klavye kullanan kişiye göre en az %80 daha hızlı yazdığını söylerken, aynı zamanda bu klavyenin tüm devlet dairelerinde zorunlu olduğunu ancak bu zorunluluğa uyulmadığını hatırlattı.

“Türkiye’nin katıldığı hızlı yazı yazma yarışlarında F klavye diziliminin kullanılması sayesinde 59 dünya şampiyonluğunun olduğunun altını çizmek isterim. Aslında bu klavyenin bizim için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diyen Arpacı, QWERTY diziliminin yaygın olarak Türkiye’de kullanıldığını ve bu dizilimin Türkçe klavye adı altında satışa sunulduğunu vurgulayarak, gerçek Türkçe klavyenin, F dizilimine sahip İhsan Sıtkı Yener’in bulduğu dizilime sahip klavyeler olduğunu söyledi.

Ticari bir istismarın sonucu olarak Türkiye’ye sokulan klavyelerin neredeyse tamamının QWERTY diziliminde olmasının son kullanıcı üzerinde olumsuz bir etki yarattığını ifade eden Arpacı Türkiye’de F klavye kullananların sayısının gittikçe azaldığını söyledi. F klavyenin söylenişindeki hataya da işaret eden genç öğrenci, “Kullandığımız klavye ef değil f, klavyedir” dedi.

Sunuma katılan GiTMEDYA öğrencileri de deneyimlerini arkadaşları ile paylaşırken F klavye kullanımının daha kolay olduğunu, F klavyede Türkçe’de sık kullanılan harflerin birbirine yakın olarak tasarlanmış olması nedeniyle hem bilgisayar, hem de telefon klavyelerinde çok daha rahat yazı yazıldığını kaydettiler.

Haber: Hamide Bayram
Fotoğraf: GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.