Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Çiğdem Tunç Tiyatrosu’ndan “Gözyaşı Sarayı / Kösem”

Çiğdem Tunç Tiyatrosu’ndan “Gözyaşı Sarayı / Kösem”

Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nun daha önce İstanbul ve Ankara’da sahneye koyduğu “Gözyaşı Sarayı / Kösem” isimli tiyatro eseri Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde bu kez Uşaklı tiyatroseverler için sahnelendi. Osmanlı Padişahı Sultan I. Ahmet’in eşi Kösem Sultan’ın saltanat döneminde yaşadıkları ve hazin sonunu anlatan iki perdeden oluşan oyuna, Uşak’ta da ilgi beklenenden çok daha fazla oldu.

Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği  ve ayrıca Şehzade Mustafa’yı canlandırdığı oyunun yıldızı ise ünlü oyuncu Çiğdem Tunç’tu. Kendi tiyatro ekibi ile birlikte kapsamlı bir Türkiye turnesine çıkan Tunç’un yanında rol alanlar arasında Hakan Meriçliler ve Selma Kutluğ’un yanı sıra Sema Aras, Balca Başman, Deniz Salman, Alp Balkan, Buğra Soykan Kişioğlu, Hazal Akyürek gibi değerli oyuncular da yer aldı.

GiTMEDYA’dan Alime Nur Turan’ın sorularını yanıtlayan başrol oyuncusu Çiğdem Tunç, “Gözyaşı Sarayı / Kösem’in” provalarının Temmuz sonu Ağustos başı gibi başladığını belirtirken, oyunun ortaya çıkış hikâyesini anlattı. Anne tarafının Köprülü Ailesi’nden geldiğini söyleyen Tunç şöyle konuştu;

“Anne tarafım Osmanlı İmparatorluğu’na uzunca yıllar sadrazamlık yapan Köprülü ailesinden geliyor. Kösem Sultan gibi bir rolü canlandırmayı bu nedenle çok istiyordum. Kosta ile iletişime geçip Kösem Sultan dönemini konu alan bir senaryo yazmasını istedim. Onun da en çok istediği şeymiş böyle bir konu hakkında senaryo yazmak. Çok iyi bir denk gelişle seyircimizin de böyle konulara ilgili olduğunu öngörerek bu yola çıktık.”

Özel tiyatroların günümüzde çok zor şartlar altında varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayan Çiğdem Tunç, Türkiye’de yaşanan ağır ekonomik koşulların hem tiyatrocular için hem de izleyiciler için ciddi bir sorun yarattığının altını çizdi.

“Biz gerçekten izleyicilerin takdirini beğenisini kazanmak için çok emek veriyoruz ama yaptığımız iş, devlet ve belediye tiyatrolarının yaptığı işten daha zor. Tabii biz de destek alıyoruz ama maalesef yeterli olmuyor.” diye konuşan ünlü sanatçı, bir oyunun sahnelenmesi için gereken harcamalara dikkat çekti.

Tunç; “Yakın zamanda galamızı yapmak için yer araştırırken dudak uçuklatacak gecelik kira fiyatlarına denk geldik. Herhangi bir oyuna gidiş gelişte araç kullanıyorsunuz. Onun mazot masrafı, kostüm kiralama fiyatı, oyuncunun emeğini hakkını verme çabası derken, bizim gücümüzü aşan masraflar izleyicinin biletine yansıyor. Sonra tabii izleyici evinden çıkıp buraya bu fiyatlarla gelmek istemiyor. Saygı duyup ilgili olan seyircilerimiz de var tabii ama biz de onların gırtlağına böyle fiyatlar ile yapışmak istemiyoruz. Bu zorluklar, çok belimizi büküyor. İnşallah değişir kolaylaşır” dedi.

Oyundan sonra, Tunç ve ekibi, kulislerinde hayranları ile hem sohbet etti, hem de bol bol fotoğraf çekildiler.

Haber: Alime Nur Turan 
Fotoğraf: Hamide Bayram

Göz Atın...

Çekişmeli Maçı İlkler Şehri Uşak Kazandı

Türkiye Basketbol Federasyonu 2. Ligi 2023-2024'ün 5. haftasında İlkler Şehri Uşak, Ege Üniversitesi DAÇKA ile olan maçını galibiyet ile tamamladı. Uşak Merkez Spor Salonu'nda gerçekleşen karşılaşmada tribünler neredeyse tıklım tıklım doluydu. İlk periyot, hakem atışıyla birlikte hızlı ve tempolu başladı.