Anasayfa / Haberler / Genel / 81 Yıldır Hasretle Anıyor ve Arıyoruz

81 Yıldır Hasretle Anıyor ve Arıyoruz

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81’inci yıl dönümü. Ulu önder Atatürk Türk milletinin makus talihini yenmek için yıllar boyunca cepheden cepheye koştu. Kendini sadece Cumhuriyet’in kurulmasına ve milletin kalkınmasına adadı. Bu nedenle sağlığını bile ihmal eden Ulu Önder, 1938 yılı başlarında Yalova’da iyice güçten düştü ve hastalandı. 26 Mayıs’ta Ankara’ya döndükten sonra tedavi ve istirahat için İstanbul’a gitti. Karaciğer yetmezliği yaşıyordu. Deniz havası iyi geldiği için, Savarona Yatı’nda dinlendi. Ancak hastalığı ağırlaştı. Ata, Temmuz sonlarında Dolmabahçe Sarayı’na nakledildi. Bu sırada ise tek isteği 1 Kasım 1938’de TBMM’nin açılış töreninde bulunmaktı. Ancak olmadı. Hastalığı iyice ilerlemişti. 8 Kasım akşamı derin komaya giren ebedi başkomutan’ın son sözleri, “Aleykümselam” oldu. Atatürk 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Ata’nın ölümü Türkiye’de derin üzüntü yaratırken, dünyada da geniş yankı buldu.

21 Kasım’da büyük törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konulan Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı, 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’de dualarla ‘vatan toprağı’na defnedildi.

Göz Atın...

Hocalı’yı Unutma ve Unutturma! (ViDEO-Klip)

Türk topraklarında on yıllardır süren Ermeni işgalinin en dehşetli anlarının yaşandığı Hocalı Katliamı’nın 28nci sonlandırılamayan …