Anasayfa / Haberler / Genel / ‘ZOOM’ Ödülleri Sahiplerini Buldu

‘ZOOM’ Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin bu yıl 21’incisi düzenlenen Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması ödül töreni 4 Haziran Cumartesi günü İstanbul Gümüşsuyu’ndaki CVK Park Bosphorus Otel’de saat 19.00’da gerçekleşti. Törende bu yıl ilk defa yapılan ZOOM Genç İletişimciler Haber Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Sunuculuğunu Seda ve Cem Öğretir’in üstlendiği törene Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sanat camiasından davetliler, Gürcistan, Hollanda, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’dan basın mensupları katıldı.

Tören, THDK başkanı Aytekin Polatel’in açış konuşmasıyla başladı. Sadece yarışmalarda dereceye girenlere ödül vermeyeceklerini, televizyon haberciliğinin yükünü 20 yılı aşkın süredir omuzlarında taşıyan, yakın tarihin görsel arşivini oluşturan haber kameramanlarına “Yaşam Boyu Onur Ödülü” takdim edeceklerini dile getiren Polatel, “Haber kameramanları bu sektörün en çok yıpranan gruplarından, kamuoyunun 7 gün 24 saat gören gözleri ve duyan kulakları. Bizim mesleğimizin içinde, diğer mesleklerden parçalar da bulunur. Yangına gideriz itfaiyeci oluruz, yangının nereden, nasıl kontrol altına alınacağını bir itfaiyeci kadar biliriz. Eyleme gideriz, avukat olur vatandaşın hakkını savunuruz. Savaşa gideriz, sipere yatar asker oluruz. Atlanmaması gereken bir özelliğimiz ise sanatçı yönümüzdür. Bu görüntüleri rastgele çektiğimizi kimse söyleyemez. Çerçeve, ışık, filtre, ses gibi görselliğin gerektirdiği tüm kuralları görüntülerimize yansıtırız.” şeklinde konuştu.

Haber kameramanlarının yaşadığı zorluklar ve onların kameralarına yansıyan görüntüler de gecede gösterilirken, bu yıl ilk defa öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmanın da ‘Mülteciler’ konulu haberleri de klip şeklinde gösterildi.

Haber kameramanlarını “televizyon haberciliğinin olmazsa olmazı” şeklinde yorumlayan Polatel, “Çektiğimiz görüntülerle ülkelerin savaş ve barış kararları almalarına neden olduğumuzun ve bundan dolayı sorumluluğumuzun da farkındayız. Haber kameramanları televizyon dünyasının görünmeyen yüzleridir. Görünmeyenler çok şey görürler ve çok yıpranırlar. İlerleyen yaşlarda fiziki yıpranmanın yanında psikolojik yıpranmaya da maruz kalırlar. Haber kameramanları, omuzlarındaki yükü paylaşmayan ama elinde ne varsa veren insanlardır. İki uzun soluklu yarışmayı düzenlerken, dünyadaki meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde bulunmayı da ihmal etmiyoruz. Dünyanın gözü bizim çektiğimiz görüntülerde iken ülkemizin tanıtımı ve Türk medyasının dünya kamuoyunda etkili olmasına da katkıda bulunmak istiyoruz. Yarışmalarımıza görüntü ve haberleriyle katkı sunan meslektaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Öğrencilere plaketleri takdim edildi

Açılış konuşmasının ardından önce Zoom Genç İletişimciler Haber Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada dereceye girmeyi başaran Uşak Üniversitesi SBMYO GiTMEDYA RTV Programcılığı 2. Sınıf öğrencisi Ebru Kozak ve İletişim Fakültesi RTVS Bölümü öğrencisi Ali Araz da üçüncülük plaketlerini Dernek Başkanı Aytekin Polatel’den aldı.

Ödül Alan Haberler:
Ege’de mülteci dramı (Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi) Semra Kara, Heyedullah Sharif.
İşçi (Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi) Oğuzhan Duman, Kübra Yavuz.
Kitap Mağduru (Uşak Üniversitesi SBMYO GİTMEDYA RTV Programcılığı ve İletişim Fakültesi RTVS) Ebru Kozak, Ali Araz.

21. Zoom Ödülleri 

21. Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışmasında, “Röportaj Haber” kategorisinde “Kağıtçı” rumuzlu görüntüsü ile Al Jazeera Türk’ten Güray Ervin birinciliği, “Türk Yıldızı” rumuzlu haberi ile NTV’den Deniz Tüysüz ikinciliği ve “Mancorrespondent” rumuzlu haberi ile Suudi Arabistan Al Arabia TV’den Hassan Jaber Abdu üçüncülüğü kazandı. “Spor Haber” kategorisinde “Spor Toto Özel Ödülü”nü “Dede” rumuzlu görüntüsü ile Show TV’den İbrahim Kördemirci alırken, “Şampiyonluk Kutlaması” rumuzlu görüntüsü ile NTVSpor’dan Rafet Topcu ikinciliğe, “Yarışta Yenilen Oyuncu” rumuzlu görüntüsü ileAzerbaycan Region TV’den İsgender Gamberov üçüncülüğe layık görüldü. Zoom Oylama Portalı’ndan yapılan oylama sonucuna göre, “Serbest Haber” kategorisinde birinciliği “Demiryolu” rumuzlu haberi ile Al Jazeera Türk’ten Güray Ervin, “İlke Emeklilik Özel Ödülü”nü “Basın Susturulamaz” rumuzlu haberi ile Fox TV’den Cemal Gökçamlı elde etti.

Yarışmada, “En İyi Özel Haber” kategorisinde “Umudun Çocuk Yolcuları” rumuzlu haberiyle Anadolu Ajansı’ndan Servet Ülkü birinci, “DEAŞ Teröründen Kaçış” rumuzlu haberiyle ATV-A Haber’den Ata Gündüz Kurşun ve Mehmet Ali Bağ ikinci oldu. “Yılın En İyi Haber Görüntüsü” kategorisinde Anadolu Ajansı’ndan Erdal Türkoğlu ve HaberTürk TV’den Hasan Dönmez, “Düşürülen Rus Uçağı” haber görüntüsü ile birinciliği paylaşırken, “Filistinli Kızın Direnişi” rumuzlu haberi ile Anadolu Ajansı’ndan Hisham Abu Shaqra ikinciliği kazandı. Ödül takdimi sırasında ise bazı davetliler tarafından salonda Filistin bayrağı açıldı. Gecede “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” de sahiplerini buldu. Anadolu Ajansı’ndan İsa Koçaş ve Engin Morgül ödüllerini Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın elinden aldı.

Törenin ardından İstanbul Boğazı’na karşı davetlilere kokteyl verildi. Gecede Eda&Metin Özülkü’nün sahne almasının ardından tören sona erdi.

(GiTMEDYA HABER MERKEZİ)

Göz Atın...

18 Mayıs 1944 Kırım Türk Soykırımı (Video Klip)

İnsanlık tarihinin en acı, en utanç dolu olaylarından biri olan Kırım Türk Soykırımı’nın 75. yıldönümünü …