Anasayfa / Haberler / Üniversite / “Ya Sen de Engelli Olsan?”

“Ya Sen de Engelli Olsan?”

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Şule Güçyeter Koordinatörlüğü’nde “Ya Sen de Engelli Olsan Ne Hissedersin?” etkinliği düzenledi. Etkinliğe öğrencilerin yanı sıra akademisyenler, üniversite yöneticileri ve idare personeli de destek verdi. Uşak Üniversitesi Çarşısı içinde açılan stantta engelliliği deneyimleme imkanı bulan katılımcılar, anı defterine deneyimlerini aktardı. Etkinliğe katılarak stant görevlileri ile bir süre sohbet eden Uşak Üniversitesi Rektörü Prof, Dr. Sait Çelik de standı ziyaret etti ve tekerlikli sandalyeye binerek bedensel engellilerin yaşadığı zorlukları deneyimledi.

Engelliler gününe dikkat çekmek ve bu çalışma ile engelli olmayanların, engellileri anlamasını sağlamaya çalıştıklarını söyleyen etkinlik koordinatörü Dr. Şule Güçyeter, “Biz 10-16 Mayıs Engelliler haftası nedeni ile kampüsümüz de birazcık daha farklı ve yoğun etkinlikler yapmayı düşündük. Hem öğrencilerimizin, hem akademik ve idari personelimizin yani kampusta yaşayan herkesin engelliliği deneyimlemesine olanak sağlayabilecek şekilde, görme engeli, işitme engeli, dil konuşma bozukluğu ve bedensel engelliliği beş dakikalığına da olsa deneyimleme, hissetme ve daha sonra bunla ilgili hislerini paylaştırma şeklinde süren bir etkinlik hazırladık” şeklinde konuştu.

Standı ziyaret eden katılımcılar görme, işitme, dil, konuşma bozukluğu ve bedensel engelliliği deneyimleyerek, duygu ve düşüncelerini ise GiTMEDYA ile paylaştı. Katılımcılar engellilerin hayat boyu yaşadıkları zorlukları, 5 dakika denemelerine rağmen zorlandıklarını belirtti.

 

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.