Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Usta Yönetmen Ün’ü Kaybettik

Usta Yönetmen Ün’ü Kaybettik

Sinema tarihinin çınarlarından birisini daha kaybettik. Usta yönetmen Memduh Ün geçtiğimiz yıldan bu yana tedavi gördüğü Bodrum Acıbadem Hastanesi’nde 95 yaşında hayata veda etti. Akciğerlerinde sıvı birikmesi, yüksek tansiyon nedeniyle bir süre solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren Ün, sinema sanatçısı Fatma Girik ile birlikteydi.

Beşiktaş’ın 1940-41 sezonunu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ün, futboldan koptuktan sonra Turhan Ün takma adıyla 1947’de sinemada oyuncu olarak yer aldı. 1951’de Arşavir Alyanak’la birlikte Yakut Film adlı bir şirket kurdu. Yönetmenlik deneyimini geliştirince bu kez kendi adına Uğur Film adında bir şirket kurarak çalışmalarını sürdürdü. Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra, film senaryoları da yazdı.

Türk sinemasına büyük emeği geçen Ün’ün sinemaseverler tarafından çok bilinen Garip – 1986, Postacı (1984), Sezercik Aslan parçası (1972), Zilli Nazife (1967), Ayşecik (1960) ve Ağrı Dağı Efsanesi (1975) filmlerinin yanı sıra birçok çalışması ile de ödül aldı. Memduh Ün’ün aldığı ödüllerden bazıları şöyle;

-1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, en iyi yönetmen Ödülü, (Namusum İçin)

-1969 Antalya Altın Portakal Film Festivali, en iyi 3. Film Ödülü, (İnsanlar Yaşadıkça)

-3. Ankara Film Şenliği, 1990, ikinci Film, (Bütün Kapılar Kapalıydı)

-3. Ankara Film Şenliği, 1990, En iyi Kurgu (Bütün Kapılar Kapalıydı)

-27. Antalya Film Şenliği, 1998, Yaşam Boyu Onur Ödülü

-Türk Filmleri Yarışması, 1961, En iyi Yönetmen (Kırık Çanaklar)

(Haber: Mehmet Sait ÇAKMAK)

Göz Atın...

Çiğdem Tunç Tiyatrosu’ndan “Gözyaşı Sarayı / Kösem”

Çiğdem Tunç Tiyatrosu'nun daha önce İstanbul ve Ankara'da sahneye koyduğu “Gözyaşı Sarayı / Kösem” isimli tiyatro eseri Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde bu kez Uşaklı tiyatroseverler için sahnelendi. Osmanlı Padişahı Sultan I. Ahmet'in eşi Kösem Sultan'ın saltanat döneminde yaşadıkları ve hazin sonunu anlatan iki perdeden oluşan oyuna, Uşak'ta da ilgi beklenenden çok daha fazla oldu.