Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta Zaferin 108. Yıl Dönümü Etkinlikleri

Uşak’ta Zaferin 108. Yıl Dönümü Etkinlikleri

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü Uşak’ta çeşitli etkinliklerle anıldı. Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi ve Uşak Belediyesi‘nin birlikte hazırladığı program Atatürk Kültür Merkezi’nde “Kurtuluş Çanakkale Zaferi” adlı tiyatro oyunu ile başladı.

Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından kaleme alınan öyküde Çanakkale şehitleri anlatıldı. Seyircilerin gözyaşlarına hâkim olamadığı oyunda sahne alan öğrenciler ise güne damgasını vurdu. “Dur yolcu!” şiiri ve “Çanakkale Türküsü” seslendirilirken duygu dolu anlar yaşandı.

Savaştan Kalan Eşyalar Sergilendi 

Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından başarı ile sahnelenen oyunun ardından Uşak Belediyesi’nin hazırladığı “Çanakkale Savaşları” isimli gezici müze ziyaretçilere açıldı. Çanakkale Savaşı’ndan kalma eşya ve malzemelerin de yer aldığı müze, yoğun ilgi gördü. Sergide kahramanların balmumu heykellerinden, çeşitli resim çalışmalarına kadar birçok eser yer aldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nin sanat galerisinde ise yine Besim Atalay Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin uyarlama resimleri sergilenen öğrenciler adına GiTMEDYA’ya konuşan Esra Erşahin etkinlik hakkında bilgi verdi.

“Hazırlıklara üç ay öncesinden başladık. Tiyatro tamamen özgün, öğretmenlerimizin hazırladığı bir eser oldu. Tablolarımızın çoğunu da aynı özgünlükte yaptık. Geri kalanlar ise birçok sergiden esinlendiğimiz tablolar olarak hayata geçirildi. Tiyatro oyunumuza hiçbir ücret talep etmedik ama resimlerimizi almak isteyenlerin de ücret bölümünü 1/3’i okul, 1/3’i öğrenci ve kalan kısım ise deprem bölgesine yardım amaçlı olacak şekilde planladık. Eserlerimizde de tiyatro gösterimizin senaryosunda da Çanakkale zaferimizin kolay olmadığından, nasıl zorlu yollardan geçildiğinden bahsetmeye özen gösterdik. Umarım bu duyguyu gelip gezip gören herkese hissettirebilmişizdir.”

Bizler de GiTMEDYA ekibi olarak başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Haber: Alime Nur Turan
Fotoğraf: Zilan Bora-Alime Nur Turan

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.