Anasayfa / Haberler / Üniversite / Uşak’ta Kadınlar Ayakta

Uşak’ta Kadınlar Ayakta

Özgecan Aslan’ın katledilişini protesto eden Uşaklı kadınlara halk otobüsü şoförleri de destek verdi

Özgecan Aslan’ın Mersin’de acımasızca katledilmesine Uşak’ta tepkiler devam ediyor. Uşak Orman İşletme Müdürlüğü önünde bir araya gelen Uşak Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Uşak Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi üyeleri Mersin’de yaşanan vahşeti protesto etti. Katledilen kadınlar için düzenlenen saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklamasında Kadınlar Meclisi adına konuşan Nur Sevim Çalıklı yaşanan olayın acısını paylaşmak istediklerini belirtti.

Tepkilerinin toplum vicdanına yönelik olduğunu vurgulayan Çalıklı,  “Tepkimiz, aslında toplumun kendi vicdanınadır. Acımız,  Özgecan’ı koruyamamanın acısıdır. Öfkemiz, Özgecan’ı katleden vicdansızın içimizde yetişmesinedir” şeklinde konuştu.

Çalıklı’nın aile içinde çocukların yetiştirilmesi sırasında velilere de önemli bir görev düştüğünün altını çizerek “Sen erkeksin yaparsın diyerek sırtı sıvazlanan erkek çocukları, sen kızsın sus otur denilen kız çocukları yetiştirdiğimiz sürece toplum değişmeyecektir” dedi.

Uşak’ta sefer yapan halk otobüslerinin ön camlarına siyah kurdela takan şoförlerin de destek verdiği basın açıklamasında söz alan Kooperatif Başkanı İbrahim Çelik de yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü  G i t m e d y a  ile paylaştı. Çelik “Gerçekten kelimelerin bittiği andayız. Böyle bir olay bizi derinden yaraladı. Allah sabırlar versin diyoruz. Özgecan kardeşimizin ailesine sabırlar versin diyoruz. Başka da bir şey diyemiyorum” diye sözlerini tamamladı.

Katılımcılar daha sonra uşak belediyesi önüne kadar sessiz bir şekilde yürüyerek protestolarını sonlandırdı.

HABER: Ebru KOZAK
FOTOĞRAFLAR: Ahmet YAŞAR
KAMERA: Başak Burcu BİLECEN

 

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.