Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta Cumhuriyet Coşkusu

Uşak’ta Cumhuriyet Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Uşak’ta büyük bir coşkuyla kutlandı. Kent meydanında sabahın erken saatinde başlayan etkinlikler, gece yarısına kadar devam ederken Uşak halkı tek yürek oldu. Şehrin dört bir yanı ise adeta kırmızı beyaza boyandı.

Resmi kutlama töreni sabah 10.00 sularında Atatürk Heykeli önünde başladı. Kutlamalara Uşak Valisi, Belediye Başkanı, Uşak Üniversitesi Rektörü, Uşak protokolü, şehit yakınları ve gaziler katıldı. Vali Turan Şahin’in konuşmasından sonra çeşitli okullardan yarışmalara katılıp derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından kürsüye günün anlam ve önemini anlatan şiirler seslendiren öğrenciler çıktı. Ayna Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü ise Uşak yöresine ait halk oyunlarını oynarken, Uşak Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan bando takımı coşkuyu iyice artırdı. Düzenlenen geçit törenine komandolar ve çeşitli okulların öğrencilerinin yanı sıra yöresel kıyafetler giyen Uşaklı cirit oyuncuları da atları ile katıldı. Sabah saatlerindeki kutlamalar belediyeye ait araçların konvoyu ile son buldu.

Kutlamaların öğleden sonraki bölümünde Milli Motosiklet Yarışçısı Asrın Rodi Pak’ın yaptığı drift gösterisi ve Anatolian Soldiers motor kulübü Türk bayrakları ile şehri turlarken, korna sesleri eşliğinde Uşaklı vatandaşları selamladı.

Polis Özel Harekât ekibi de helikopterle Atapark semalarında bayrak açarak kutlamaları takip eden izleyicilere nefes kesen bir görsel şölen yaşattı.

Günün sonunda Atapark’tan valilik binasına kadar giden fener alayı ise vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Ellerinde meşale taşıyan gençler ile birlikte asker ve polislerin eşlik ettiği kortej çeşitli marşlar  söyleyerek sokakları inletti. Vatandaşların yoğun ilgisi ile oluşan büyük kalabalığın son durağı yine  Atatürk heykelinin önü oldu. Fener alayı yapılan havai fişek gösterisinin ardından son buldu.

 

Haber: İmran Baran
Fotoğraflar: Aysun Sarı, Zilan Bora

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.