Anasayfa / Haberler / Genel / Uşak’ta Coronavirus Alarmı

Uşak’ta Coronavirus Alarmı

Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın birçok ülkesine yayılan Coronavirus korkutmaya devam ediyor. Alınan pek çok önleme rağmen Türkiye’ye de sıçrayan salgının daha da büyümemesi için kamu kurum ve kuruluşları çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Kişiden kişiye kolayca bulaşabilen Coronavirus, grip ile hemen hemen aynı belirtileri taşıyor. Covid 19 adıyla anılan bu virüse karşı ellerin temizliği ise büyük önem taşıyor. Bu yüzden dezenfektan ve kolonya gibi alkol içerikli ürünlere yönelik talep patlaması yaşandı. Ürünlerin fiyatlarındaki artış ise beklenenin üzerinde oldu.

Zabıta Denetimleri Sürüyor

Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ise vatandaşların mağdur olmamalı için denetimleri arttırdı. Zabıta Müdürü Nusret Güler Uşak’ta medikâl ürünler satan iş yerleri ile birlikte market ve esnafları denetlemek üzere sivil ekiplerin oluşturulduğunu, özellikle de dezenfektan, kolonya, maske gibi ürünlerin fiyat etiketleri denetimlerinin sıklaştırıldığı bilgisini G i T M E D Y A ile paylaştı.

Genellikle vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda hareket ettikleri belirten Güler, Bakanlık tarafından oluşturulan Vergi İletişim Merkezi (VİMER) 189 no’lu ihbar hattında uzman bir ekibin yer alarak vatandaşların konuyla ilgili şikayetlerini iletebileceklerinin altını çizdi. Güler, yaptıkları denetimler sonucunda Uşaklı vatandaşların büyükşehirlerdeki gibi makarna, un vs. satın almadıklarını, market alışverişlerinde artış olmadığını tespit ettiklerini söyledi. Eczaneleri denetim yetkisinin kendilerinde olmadığı hatırlatan Güler, eczanelerin Sağlık Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından denetlendiğini belirtti.

Coronovirus’e Karşı Bitkisel Çözüm

Dezenfektan ve kolonya gibi antiseptikleri bulmakta zorlanan vatandaşlar ise çareyi doğal ürünler satan aktarlarda buluyor. Uşak’ta bitkisel ürünlerin satışını yapan aktar Nurullah Bulut, evlerdeki temizlik ve kişisel temizlikte sirke kullanımının faydalı olduğuna dikkat çekti. Coronovirus’e karşı kullanılabilecek doğal temizleyicilerden bahseden Bulut, “lavanta yağı, limon yağı dediğimiz antiseptik olarak kullanılan adaçayı yağı gibi ürünleri kesinlikle önerebiliriz. Hem vücut sağlığı açısından, hem dezenfektan açısından kullanılabilecek yağlardır. Bunları karbonat, alkol gibi şeylerle birleştirip antibakteriyel olarak kullanılabilecek dezenfektan ilaçlar yapılabilir” diye konuştu.

Belediye Teyakkuzda

Uşaklılar kişisel önlemler alırken Uşak Belediyesi de vatandaşların şehir içinde güvenli hareket edebilmeleri için gerekli olan hijyen çalışmalarını yürütüyor. Özellikle meyve ve sebzelerin bulunduğu Yaş Sebze ve Meyve Hali’ndeki alanlar titizlikle dezenfekte ediliyor. Uşak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Fatih Öztürk, Uşak’ta Coronavirus’e karşı yürütülen temizlik çalışmalarını GiTMEDYA’ya anlattı. Öztürk, “Halkımızın yoğun olarak kullandığı İsmet Paşa Caddesi’nde yıkama çalışmalarımız oldu. Yıkama çalışmalarımız rutinde zaten vardı ama daha detaylı yaptık. Halkımızın oturup kalktığı, elleriyle temas ettiği yerlerde dezenfekte çalışmalarımız oldu. Kamu kurumlarımızda çalışmalarımız oldu. Adliye binamız, hastane, huzurevinde çalışmalarımız oldu. halkımızın yoğunlukla kullandığı pazar yerlerinde, camilerde, duraklarda, otobüslerde çalışmalarımız devam ediyor. Yani vatandaşlarımız neredeyse biz de Uşak Belediyesi olarak oradayız” dedi.

GiTMEDYA’ya özel açıklamalarda bulunan Fatih Öztürk çalışmaların hastalık ortadan kalkana kadar devam edeceğini vurguladı.

HABER: Ebru KOZAK
FOTOĞRAFLAR: Yunus ERGÖL

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.