Anasayfa / Manşet / Uşak Üniversitesi’nde “Karabağ-Hocalı” Konferansı

Uşak Üniversitesi’nde “Karabağ-Hocalı” Konferansı

Türkiye’nin en yakın komşu ve dost ülkelerinden Azerbaycan’a bağlı Karabağ Özerk Bölgesi’nde yaşanan son gelişmeler, Uşak Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferans ile masaya yatırıldı. Üniversitenin çeşitli birimleri tarafından ortaklaşa düzenlenen “Karabağ – Hocalı: Dünü, Bugünü ve Yarını” adlı konferans Mustafa Kemal Paşa Amfisinde gerçekleştirildi. Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Necibe Nesibova ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefa Kurban’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu, Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın ardından kısa bir konuşma yapan Rektör Savaş, düzenlenen etkinliğin özellikle gençlerin tarih bilincinin oluşmasında önemli olduğuna işaret ederek, “Türk dünyası olarak güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmadığımız zaman güçlü olanlar her zaman bizi yok etmeye, mağlup etmeye, kendilerine bir koloni devleti yapmak için uğraşırlar” dedi. Akademisyen ve öğrencilerin daha çok çalışması gerektiğini belirten Savaş, etkinliği düzenleyenlere de teşekkür etti.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Sosyal Ekonomi ve Siyasal İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vefa Kurban Rusya’nın Kafkasya’da nasıl bir politika izlediğini anlatırken, Karabağ’da demografik dengenin Azerbaycan Türkleri aleyhine bozulmak istendiğini belgeleriyle ortaya koydu. Rusya’yı arkasına alan Ermenistan’ın Hocalı ’da yaptığı soykırım ve işgal altındaki Karabağ’ın kurtarıldıktan sonraki hali hakkında da bilgi verdi.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Necibe Nesibova ise Hocalı ’da yaşanan soykırımın dünyaya duyurulmasında Türkiye’nin katkılarına dikkat çekerken, Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın haklı davasında her zaman yanında olduğunu belirtti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Türk Dünyası Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Topluluğu’nun düzenlediği etkinlik plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber: GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

SBMYO 2024 Mezunlarını Verdi

Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim hayatını tamamlayarak 2023-2024 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak …