Anasayfa / Haberler / Üniversite / Türk Müziği Dinletisi (Video)

Türk Müziği Dinletisi (Video)

Uşak Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu, “Türk Müziğinden Kadın Besteciler Ve İcracılar” adlı dinletiyi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleştirdi. Dinletiye Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, rektör yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Cengiz Soykan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Sezer, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan yardımcısı Hasan Akdağ ve müzikseverler katıldı.

_DSC0083

Sanat yönetmenliğini Öğretim Görevlisi Seher Erkan’ın üstlendiği dinletinin koordinatörlüğünü Topluluk Danışmanı Okutman Onur Altıntuğ yaptı. Dinleti, Seher Erkan’ın sunumu ile başladı. Türk musikisinde makamın geleneksel müziği karakteristik yapan en önemli öğelerden biri olduğunu vurgulayan Erkan; Hicaz, Rast, Uşşak, Sini, Nihavend ve Kürdi gibi makamlar hakkında da bilgi verdi. Erkan ayrıca, Türk Sanat Müziği sanatçıları ve eserleri hakkında da müzikseverleri aydınlattı. Kadın sanatçıların enstrümanları ile sergiledikleri performans dinleyenlerden büyük beğeni topladı. Kanun’da öğretim görevlisi Demet Doğruöz, klasik kemençe’de öğretim görevlisi Beril Çakmakoğlu, Bendir’de sanatçı Aylin Tanrıkulu, Viyolonsel’de öğretim görevlisi Seher Erkan’ın yer aldığı konserin solisti ise Yrd. Doç. Dr. Özgen Küçükgökçe oldu. Sanatçılar ayrıca, çaldıkları enstrümanlar ile ilgili temel bilgileri de öğrenciler ve katılımcılar ile paylaştılar.

_DSC0067

Müzikseverlerin zaman zaman sanatçılara eşlik ettikleri dinletide “Ben Gamlı Hazan Sense Bahar, Her Mevsim İçimden Gelir Geçersin, Gül Dalında Öten Bülbülün Olsam, Doymadım Sana Ağlarım, Ninavend Longa, Evcara Saz Semai”isimli eserler icra edildi. Dinletinin ardından Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, sanatçılara plaket takdim etti.

(Haber\Fotoğraflar: Ebru KOZAK)

Göz Atın...

Üniversitelerde Yeni Dönem

Aylar sonra Uşak Üniversitesi öğrencileri kampüse dönüyor. Geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitimle tamamlayan üniversitelilere, GiTMEDYA yeni dönemden beklentilerini sordu.