Anasayfa / Haberler / Genel / Toplu Taşımaya Yine Zam Geliyor!

Toplu Taşımaya Yine Zam Geliyor!

Uşak’ta 3 ay önce toplu taşımaya yapılan zamla öğrenci 2,50 TL, tam 3,25 TL olarak belirlenen tarife, son aylarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle yeniden güncellendi. Akaryakıt ve diğer alanlarda ortaya çıkan fahiş zamlar sonrasında toplu ulaşıma 1 TL daha zam yapıldı. GiTMEDYA’ ya konuşan Uşak Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kurnaz tarifenin 3 ay sonra yeniden artırılması konusunun enflasyonla ilgili olduğunu belirtirken, Ekim ayından bu yana mazot fiyatlarının iki katına çıktığını söyledi.

Hat sahiplerinin giderlerini karşılayamadığını öne süren Mehmet Kurnaz, araçların kilometre başına maliyetinin yaklaşık 2,5 TL’yi bulduğunu ifade etti. Bir otobüsün günlük mazot giderinin ortalama 400 TL’ye tekabül ettiğini belirten Kurnaz şöyle konuştu:

“Hastane hattındaki yolcuların %30’u 65 yaş üstü. Bu vatandaşlar ücretten muaf. Hat sahipleri, bu yolculardan para almadıkları için, aylık 800 TL destek alıyor. Bu destek ise günde sadece sekiz yolcunun bilet bedelini karşılıyor.  Oysa bilet ücretinden muaf yolcu sayısı bu rakamın çok üzerinde. Haliyle destek yetersiz kalıyor. Hat sahipleri Uşak’ta yıllık 5000 TL gibi cüzi bir hat ücreti ödüyor. Ancak yine de zorda kaldıkları için zam yapma konusunda karar alındı. Bir şoförün maaşı vergisiyle birlikte aylık 5000-5500 TL’yi buluyor. Şoförler odasından talep geldikçe Belediye Meclisi Plan Bütçe Komisyonu, ilgili birim aracın özellikleri, taşıma kapasitesi ve benzeri kriterleri değerlendirilerek ücreti belirliyor. Ardından belirlenen tarifeyi meclise havale eder ve karar verilir. Vali imzasından sonra ise yürürlüğe girer.”

Uşak’ta da yılbaşı sonrası için toplu ulaşıma 1 TL’lik zam yapılarak öğrenci 3,5 ve tam 4,5 TL olarak belirlenirken, zamlı tarifenin Valilik onayını müteakip Cumartesi ya da en geç Pazartesi yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Akıllı Kart Bir Başka Bahara

2020 yılı başlarında gündemde olan “Akıllı Kart” uygulamasının neden hala yürürlüğe girmediğini de anlatan Mehmet Kurnaz umutlu konuşmadı. Kartlı sisteme geçiş için daha önce de çalışma yürüttüklerini belirten Uşak Ulaşım Hizmetleri Müdürü, hem hat sahipleri, hem de belediye üzerinde büyük bir maliyet yaratacağı için sistemi hayata geçiremediklerini söyledi. Kurnaz, son dönemde ortaya çıkan kur artışının ise yaklaşık 25 Milyon TL’lik bir yatırım maliyeti yarattığını ve yakın bir gelecekte kartlı sisteme geçişin daha da zor olduğunu vurguladı.

Haber: İmran Baran - Onur Bal 
Fotoğraf: Melih Özcanlı

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.