Anasayfa / Haberler / Üniversite / Süper Ay Tutulması Gerçekleşti

Süper Ay Tutulması Gerçekleşti

Uşak’tan Sağlıklı Görüntülenemeyen Süper Ay Tutulması Ancak Böyle Görüntülendi

Süper ay tutulması ya da Kanlı Ay Tutulması Uşak’tan ancak bu kadar izlenebildi… Havanın puslu ve yer yer bulutlu olması nedeniyle tam olarak görüntülenemeyen tutulma, başladıktan yaklaşık 1 buçuk saat sonra Dünya’nın gölgesi, süper ay olarak tabir edilen büyümüş ayın ortasına kadar kapattı.

Ay, bu tutulmada özellikle Dünya’ya daha yakın olduğu kıta ve bölgelerde belirgin bir şekilde kızıl renge bürünürken, Uşak’tan ise Ay’ın bu rengi alması, sağlıklı olarak gözlemlenemedi.

Ay’ın dolunay şeklinde Dünya’ya en yakın konumunda olduğu anda yaşanan Tam Ay Tutulması, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Antarktika, Pasifik Okyanusu’nun doğusu Atlantik Okyanusu ve Hint Okyanusu’nun batısından da izlenebildi.

Türkiye saatiyle saat 03.10’da başlayan tutulma 08.24’e kadar devam etti. Uzmanlar en son 1982’de görülen ’Süper Ay’ın 2033’e kadar tekrar olmayacağını belirtirken, yaşanan olayın tamamen Güneş sistemi ve evrendeki fiziksel kuralların işleyişi içinde gerçekleşen bir gök olayı olduğunun altını çiziyor.

(GiTMEDYA Haber Merkezi)

AY TUTULMASI 28-09-2015
Uşak Kemal Öz Mahallesi’nden batı istikameti, Saat: 04:38 – 04:41 (Fotolar: GiTMEDYA)

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.