Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / “Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.

Konser öncesinde konuşan Uşak Neva Musiki Derneği Başkanı Uğur Yıldırım Zeki Müren için anma konserlerinin daha önce yapıldığını da belirterek, “Daha önce 2015 ve 2017 yıllarında biz bu konseri verdik. Büyük bir ilgi ile karşılandık çok büyük destek gördük. Aradan bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen ve sizlerden de gelen yoğun bir talep üzerine böyle bir konser hazırladık.” dedi.

Uşaklı sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği konsere katılım beklenenden fazla olunca, dinleyicilere daha fazla yer açabilmek için salonun merdivenlerine tabureler yerleştirildi.

Sözleri Zeki Müren ve Behlül Bektaş’a ait olan ve “Sanat Güneşi” Müren’in kendisini betimlediği “İşte Benim! Zeki Müren” adlı şarkıyı, koronun solistlerinden Metin Uludağ seslendirdi. Zeki Müren’in eserlerine doyamayan seyirciler konserin sonunda korodan son bir şarkı daha istedi. Koro Şefi Murat Şahintürk de hazırlıklı geldiklerini söyleyerek dinleyicilerin koroya eşlik etmelerini istedi.

Konserin ardından GiTMEDYA’ya konuşan Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosunun Şefi Murat Şahintürk konserde, Zeki Müren’in kendi bestesi olan ve seslendirmeyi en çok sevdiği eserlere yer verdiklerini vurgularken, anma gecesinin nasıl gelenekselleştiğini de anlattı. Şahintürk, “Zeki Müren 6 Aralık da doğdu. Vefatından sonra devlet ve Türk Müziği büyükleri tarafından Zeki Müren’i özel anma günü ilan edildi. O günden beri Zeki Müren’i anma konserleri Türkiye’nin birçok ilinde yapılıyor.” dedi.

 

ZEKİ MÜREN KİMDİR?

Kendine has tarzı ve sesi ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan Zeki Müren 6 Aralık 1931 yılında Bursa’da Müren ailesinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Besteci, yorumcu, söz yazarı ve oyuncu olan Zeki Müren ilk sahnesine 11 yaşında müzikli okul müsameresinde başrol olarak çıktı. İlkokulu ve ortaokulu Bursa’da tamamlayan Müren, liseyi İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde birincilikle bitirdi. Üniversiteyi ise şimdiki adı Mimar Sinan Üniversitesi olan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu.

Zeki Müren ilk eserini Bursa’da 1949 yılında yazdı. Eseri TRT Radyosu’nda Suzan Güven tarafından seslendirilince müzikseverlerin dikkati çekti. Üniversiteye girdiği yıl TRT Radyonun solistlik sınavında 186 adayın arasından birinci oldu ve ilk canlı konserini 1 Ocak 1951’de radyo yayınında verdi. Konserde başarılı olmasının ardından radyoda 15 yıl boyunca canlı olarak eserler seslendirdi.

1954’te ilk kez “Beklenen Şarkı” adlı müzikal filmde başrol oynadı. Filmde 10 bestesi yer aldı ve Zeki Müren’i görmek isteyenler sayesinde film, gişe rekorları kırdı. Daha sonraları 17 filmde başrol oynayan Müren, kariyer basamaklarını hızla çıkarak dönemin aranan sesi ve yüzü oldu.

26 Mayıs 1955’te ilk sahne konserini verdi ve aynı yıl “Manolyam” adlı şarkısı ile Türkiye’de ilk Altın Plak ödülünün sahibi oldu. 1976’da Londra’daki Royal Albert Hall’da ilk Türk sanatçı olarak sahne aldı.

Sanat hayatı boyunca 600 aşkın plak ve kaset dolduran Müren, 300’ü aşkın eser besteledi. Sanat Güneşi 1965’de “Bıldırcın Yağmuru” isimli eserinde yazdığı şiirlerini kaset ve kitap olarak sevenlerinin beğenisine sundu.  1980’de Kuşadası’nda kalp spazmı geçirmesinin ardından 3 yıl sonra da Paris’te kalp krizi geçirdi.

Rahatsızlığından sonra Bodrum’a dinlenmeye çekilen Zeki Müren, 26 Eylül 1996’da İzmir TRT Radyosu’nda sevenleri ile buluşacağı canlı yayına çıktı. Çıktığı canlı yayında, TRT Radyosu’nda ilk canlı yayınını yaparken kullandığı mikrofonu 45 yıl sonra hediye olarak kendisine, TRT Genel Müdür Yardımcısı Altan Kınal takdim etti. Heyecanlanan Zeki Müren canlı yayında geçirdiği kalp krizi sonucu sevenlerine veda etti.

Haber: Aysun Sarı
Fotoğraf: Alime Nur Turan

Göz Atın...

Uşaklı Kadınların Resim Sergisi

Uşak’ta 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününe özel resim sergisi düzenlendi. Sergi, eski belediye binasında sanatseverlerle buluştu. Koordinatörlüğünü Dilek Saydam'ın üstlendiği sergide Uşak Halk Eğitim Merkezi’nde ders alan kursiyerlerin resimleri yer aldı.