Anasayfa / Haberler / Köy Okullarında Yaratıcı Tasarım Dersleri

Köy Okullarında Yaratıcı Tasarım Dersleri

“Tasarımına Merhaba De Projesi” kapsamında Uşak’ın merkez köyleri Mesudiye ve Kılcan’daki ilkokullarda öğrencilerle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Projeyi, Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gülhan Pınarlık, TBMYO Makine Bölümü Öğretim Elemanı Gökhan Yıldırım ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Bölümü Öğretmeni Mansur Pınarlık yürütüyor. Ayrıca Uşak Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinden gönüllü öğrenciler de katkı sağlıyor.

Öğrencilerle kağıt katlama dersi, oyuncak tasarımı ve elektrik enerjisi ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Projenin temasını anlatan Gökhan Yıldırım, ” İlkokul çağındaki çocukların hem meslekleri tanımasın, hem meslekleri tanırken tasarımı tanımaları, tasarımla birlikte yaratıcılıklarını geliştirebilmek adına hem sanatsal hem mesleki anlamda bunlara neler yapılabilir üzerine araştırmalara başladık” dedi.

Origaminin yaratıcı düşünmede etkili olduğunu ve bu yüzden kağıt katlama ile ilgili etkinlik seçen Dr. Gülhan Pınarlık ise ”Ben şu anda üniversitede kağıt katlama sanatı ile ilgili ders veriyorum. Bu dersler tabii tasarımın bir ayağını oluşturuyor. Çünkü origami yaptıklarında yaratıcı düşünmeyi öğreniyorlar. Yaratıcı düşünmeyi öğrenebilen bir birey çok güzel tasarımlar yapmaya bir adım daha yakınlaşmış oluyor. Bu okul ziyaretlerimizin arkasından öğrencilerimizin tasarladıkları ürünlerle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde bir sergi planlanıyor. Bu sergide öğrenciler, tasarladıklarını, öğrenciler için bizim öğrencilerimizin tasarladıklarını bir arada görmek mümkün olacak. Son olarak da atölye gezilerinden sonra öğrencilerimizi mesleklerle tanıştıracağız.” diye konuştu.

Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan elektrik israfı ile ilgili öğrencilere bilgi veren lise öğretmeni Mansur Pınarlık ise elektriğin önemini anlattı. ”Ülkemizdeki elektrik enerjisi üretiminde yaklaşık yüzde 50’si dış kaynaklı enerji kullanılıyor” diyen Pınarlık şöyle konuştu; “Tüketilen elektrik enerjisinin olabildiğince tasarruflu olması gerekiyor. Bu anlamda özellikle çocuklardan başlayarak tüm vatandaşların bilinçlendirilmesi adına faydalı bir çalışma yapmaya çalıştık.”

Kılcan ve Mesudiye İlkokulu’nda görev alan sınıf öğretmenleri de projenin öğrenciler için faydalı olacağının altını çizdi.

Haber: Cihan Kılıçdere
Fotoğraf: Zilan Bora

Göz Atın...

GiTMEDYA “Asgari Ücreti” Sordu

2023'ün bitmesine günler kala gözler asgari ücret zammında. Yeni yılda açıklanması beklenen asgari ücret, vatandaşların beklentisini karşılayabilecek mi? Beklentilerini GiTMEDYA ile paylaşan Uşaklılar asgari ücretin, en az enflasyon oranında artması gerektiğini belirtiyor.