Anasayfa / Haberler / Genel / Korkunç Tehlike: Aşı Karşıtlığı (ÖZEL)

Korkunç Tehlike: Aşı Karşıtlığı (ÖZEL)

Türkiye’de son yıllarda ortaya çıkan aşı karşıtlığı giderek artıyor. GiTMEDYA, şimdi de milli sağlık politikasını doğrudan etkileyen bu dosyayı açıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre, çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısı 2011 yılında sadece 183’ken, 2017’de bu rakam, 23 bine kadar yükseldi.

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Profesör Doktor Sinan Yürüker aşı yaptırmamanın hiç de mantıklı olmadığını anlattı. Yürüker, toplum sağlığı açısından ciddi bir risk oluşturan hastalıkların, ülke güvenliği bakımından da büyük zaaf yaratabileceğine vurgu yaptı.

Uşak’ta yaşayan bilinçli vatandaşlar da, aşı yaptırmayan ailelerin bu kararlarına anlam veremediklerini ifade ederken, aşının gerekli olduğunu savunuyor. Aynı zamanda temel Tıp Bölümü Histoloji Ve Embriyoloji ana bilim dalı öğretim üyesi olan Yürüker, aşıya karşı çıkanların risk öngörülerinin çok da gerçekçi olmadığını söylüyor.

Haber: Ebru KOZAK

Göz Atın...

“Sanat Güneşi” Eserleri ile Anıldı

Türk Klasik Müziği’nin usta isimlerinden Zeki Müren, Uşak Neva Musiki Derneği Türk Müziği Korosu tarafından düzenlenen bir konser ile anıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez düzenlenen anma gecesinde Zeki Müren’in sesinden dinlemeye doyulamayan eserler seslendirildi.