Anasayfa / Manşet / Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi SBMYO GiTMEDYA Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde gerçekleştirdiği sunum ile Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği ve “Türk Marşı” olarak bilinen “Rondo Alla Turca” isimli marşın ortaya çıkış öyküsünü GiTMEDYA öğrencileri ile paylaştı.

Dünyaca ünlü bestecinin hayatı hakkında önemli bilgiler veren Bayram, marşın nasıl bestelendiğini anlattı. Mozart’ın, Osmanlı yeniçeri askeri bandosunun savaşlar, önemli günler, bayramlar, düğünler ve çeşitli törenlerde icra ettiği mehter marşından etkilendiğini ifade eden Bayram, eserde vurmalı çalgıların kullanılmadan Türk müzik yapısını ortaya çıkardığını vurguladı.

Hamide Bayram, Türk Marşı’nın ilk iki bölümünün çok ilgi görmediğini, üçüncü bölümünde ise mehter marşının ritimlerine rastlandığını söyledi. Sunumun sonunda öğrencilerin sorularını cevaplayan Bayram, etkinliği Türk Marşı dinletisi ile sonlandırdı.

Haber : GiTMEDYA Haber Merkezi 
Fotoğraf: Nurçiçek Arpacı

Göz Atın...

9’u 5 Geçe Uşak

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, bedenen aramızdan ayrılışının 85.yılı. Tüm ülkede olduğu gibi Uşak'da,  sabah saatlerinde Atasını anmak için hazırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 3 =