Anasayfa / Haberler / Üniversite / Kırdinli GiTMEDYA’ya Konuştu

Kırdinli GiTMEDYA’ya Konuştu

Uşak Belediyesi, Uşak’taki altyapı, üst yapı ve trafik sorunlarının giderilmesi için Uşak Emniyet Müdürlüğü, belediyeye bağlı Ulaşım Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürüterek Uşak’ta köklü değişimler gerçekleştirdi. Uşak Belediyesi Başkan Yardımcısı Ergün Kırdinli’nin koordine ettiği çalışmalar, yaz aylarında başlatıldı. Proje kapsamında kentteki yön değişiklikleri Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılırken, refüj ve kavşak düzenlemeleri, kaldırım ve yol çalışmaları ile levhalama çalışmaları Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yaklaşık 200 kişilik bir ekip ile yürütüldü.

YOL ÇALIŞMALARI: “Uşaklılar istemezse vazgeçeriz!”

Yapılan ve devam eden çalışmalar ile ilgili GiTMEDYA’ya konuşan Başkan Yardımcısı Ergün Kırdinli değişimi başlattıklarını vurgulayarak, Uşaklılar’dan destek beklediklerini ifade etti. Vatandaşların yapılan değişikliklere alışmasının kolay olmadığının farkında olduklarını söyleyen Başkan Yardımcısı, “Yönler değişti. İnsanların alışkanlığını değiştirmek kolay değil. Ancak kentin bir düzene kavuşması açısından böyle bir çalışma başlattık. Eğer Uşaklılar bu uygulamadan memnun olmazsa vazgeçeriz” dedi.

BELEDIYE5
Güzergah değişimleri ile ilgili bilgi veren Ergün Kırdinli “Merkezden başlarsak, Öğretmenevi önünden, Fatih Caddesi’ne, oradan Sanayi Camii ve Sarayaltı Camii’ne iniyoruz. Emniyet Müdürlüğü önü, Halı Pazarı oradan Belediye önü, Müftülük bölgesinde yön değişikliği oldu” dedi.

10 MİLYONLUK PROJE: Sel Sorunu Çözülecek

Uşak’ta zaman zaman yoğun yağıştan dolayı sel sorunu yaşandığını hatırlatan Kırdinli, “En önem verdiğimiz projemiz 10 milyon lira tutuyor. Hazırladık ihalesini istedik. İller Bankası kanalıyla başlama yetkisini de aldık. Önümüzdeki sene bunu da üstleneceğiz. Bu proje ile birlikte artık Uşak’ta sel olmayacak. Bu, köklü çözüm olacak. Bugüne kadar kimse buna el atmadı. Ama biz ilk geldiğimiz sene, bu konuyla ilgili proje yaptık” diye konuştu.

Diğer projelerden de bahseden Kırdinli “Uşak’ta değişik şeylerin olmasını istiyoruz. Biz her bölgede insanların girdiği sokakları farketmesini ve hissetmesini istiyoruz” diyerek şöyle konuştu;

“Örneğin; Andaç Sokak ve Dere Sokak’ta döşenen taşın şeklini değiştirip boyadık. İnsanlara güzel geldi. Çünkü daha önceden insanlarımız görmedi. Zübeyde Hanım Caddesi’ne farklı şeyler uyguluyoruz. Bittiğinde ışıklandırmasıyla birlikte çok güzel olacak.”

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Belediyenin üniversite öğrencilerini de unutmadığını söyleyen Kırdinli, özellikle evde kalan öğrencilere, vatandaşların evlerinde kullanmadığı eşyaları toplanarak dağıtldığını anlattı.
Uşak’ta barınma sıkıntısı yaşayan öğrencilerin durumuna da dikkat çeken Kırdinli “İmarda emsal artışı sıkıntılı bir iştir. Ama biz yurt yapacak yatırımcılara emsal artışı veriyoruz. Uşak’taki öğrencilerin barınma sorunlarını gidermek istiyoruz. Öğrencilerimiz ev bulamıyorlar. Neticede bu benim evladım da olabilir. Yarın benim çocuğum da büyüyecek üniversite okuyacak, o da bir yerde kalacak. Nasıl bu para benim cebimden çıkacaksa bir gün, bugün burada okuyan öğrenci kardeşlerimizin de ailesinden paralar çıkıyor. Amacımız bunu minimuma düşürmek ve insanları rahatlatmak” diye konuştu.

BELEDIYE3
ÜNİVERSİTE-KENT MERKEZİ ÖĞRENCİ YOLU

Uzun zaman önce planlanan ancak henüz tamamlanamayan Üniversite ile kent merkezi arasındaki bisiklet yolu hakkında da konuşan başkan yardımcısı yaşanan sorunları anlattı. İzmir-Uşak Karayolu üzerindeki projenin son durumunu açıklayan Kırdinli şöyle devam etti;

“Bisiklet yoluyla ilgili bu sene çukur olan bölgelerde, dere geçişlerinde menfezler vardı onlar bitirildi. Uşak Belediyesi’nin kentteki yoğun çalışmalarından ve makine eksikliğinden dolayı bisiklet yolu yapılamadı. Önümüzdeki sene inşallah makine eksiklerimizi tamamlayıp bisiklet yolumuzu Uşak Üniversitesi’ne kadar yapıp projemizi bitirmeyi hedefliyoruz. Şu anda ilk kez size açıklıyorum, bisiklet yolunu kent merkezinde de devam ettireceğiz. Öğrencilerimiz üniversite ile kent arasında güvenle yolculuk edebilecekler.”

Haber: Ebru KOZAK – Fotoğraflar: Funda KARABACAK

Göz Atın...

Üniversitelerde Yeni Dönem

Aylar sonra Uşak Üniversitesi öğrencileri kampüse dönüyor. Geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitimle tamamlayan üniversitelilere, GiTMEDYA yeni dönemden beklentilerini sordu.