Anasayfa / Haberler / Üniversite / GİTT Engellileri Unutmadı (Video)

GİTT Engellileri Unutmadı (Video)

Uşak Üniversitesi Görsel İşitsel Teknikler Topluluğu Film Atölyesi etkinliği kapsamındaki ikinci film gösterimini gerçekleştirdi. Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gösterimi yapılan “Sekizinci Gün” filmi, Jaco Van Dormael yönetmenliğinde 1996 yılında çekildi. Down sendromlu kimsesiz bir genç ile ailevi sorunları bulunan bir işadamı arasındaki ilişkiyi irdeleyen konusu ile dikkat çeken film, topluluk tarafından özellikle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için seçildi.

Gösterim esnasında salonda zaman zaman kahkaha sesleri duyulurken, zaman zaman da duygusal anlar yaşandı. Topluluk üyeleri ve sinemaseverler tarafından büyük ilgi ile izlenen filmin ardından Görsel İşitsel Teknikler Topluluğu’nun akademik danışmanı Öğretim Görevlisi Mehmet Eşli de kısa bir değerlendirme yaptı

salondan

Film hakkında sinemaseverlerin sorularını yanıtlayan Eşli, özellikle George karakterini canlandıran down sendromlu Pascal Duquenne’nin, film çekimleri sırasında disiplin içinde çalışması ve insanlar üzerindeki ön yargıyı kırmış olmasına dikkat çekti. Eşli, “Film gayet açık, biraz yalın, biraz da romantik. Filmde hem güldüren sahneler, hem de duygusal sahneler var. İkinci kez izlememe rağmen bana yine aynı duyguları yaşattı. Topluluk olarak her Cuma bu filmleri sizinle paylaşmak istiyoruz” diye konuştu. Gösterim sonrasında GiTMEDYA’ya konuşan öğrenciler de önyargılarının kırıldığını ifade etti.

(Haber: Ebru KOZAK-Funda KARABACAK Fotoğraflar: A.Onur TEKİN-Cihat ŞAHİN)

 

(Haber: Ebru KOZAK-Funda KARABACAK Kamera: Yakup KILINÇ-Pınar ÖZTÜRK-Ozan ÇELİK)

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.