Anasayfa / Haberler / Üniversite / G i T M E D Y A  Malatya Film Festivali’nde

G i T M E D Y A  Malatya Film Festivali’nde

Uluslararası Malatya Film Festivali Başladı

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen, Malatya Film Festivali’nin altıncısı 6 Kasım Cuma akşamı DoubleTree by Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilen özel bir törenle açıldı.

Geçtiğimiz günler boyunca meydana gelen terör olayları nedeniyle şehit düşen asker ve polisler ile hayatını kaybeden vatandaşlar için bu sene Malatya Film Festivali’nde kırmızı halı yerine siyah halı kullanıldı.

Sunuculuğunu Yekta Kopan’ın üstlendiği 6. Malatya Film Festivali Açılış Töreni sırasıyla Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve son olarak Malatya Valisi Süleyman Kamçı’nın konuşmalarıyla başladı. Sayın Kamçı konuşmasının sonunda festivale destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sundu.

Açılış Töreni’nde festival yarışmaları, yarışma filmleri, jüri üyeleri ve festival programı ile etkinlikler kısaca tanıtıldı. Sinema ve kültür sanat dünyasının 2015’teki kayıplarının da anıldığı törende, hayatını kaybeden sanatçıların görüntüleri salondan büyük alkış aldı.

MALATYA1

Festivalin Onur ve Emek Ödülleri Sahiplerini Buldu

İlk kez geçen yıl verilmeye başlanan Sinema Emek Ödülleri’nin bu yıl ki sahipleri sinemamızın tarihini kayda alan ve gecede yaptığı konuşmada “ben kalem işçisiyim, benim işim yazmak, 60 yıldır hep yazdım” diyen sinema tarihçisi ve sinema yazarı Agâh Özgüç’e verildi. Agâh Özgüç ödülünü, festival kitaplarını yazan genç bir sinema araştırmacısı Ali Can Sekmeç’in elinden aldı. Agâh Özgüç ödülünü Giovanni Scognamillo’ya adadı.

Sinema ve dizi sektörünün başarılı makyözü ve ses sanatçısı büyük isim Suzan Kardeş de Sinema Emek Ödülleri’nin diğer sahibi oldu. Kendisine bu ödüle layık görenlere teşekkürlerini sunan Suzan Kardeş, ödülü, sinemaya emek veren tüm diğer isimlere ve kızına adadı.

Festivalin ilk yılından bugüne her yıl geleneksel olarak verilen Sinema Onur Ödülleri’nin sahipleri ise bu yıl Perihan Savaş ve Serdar Gökhan oldu. Malatya Film Festivali kapsamında verilen Uluslararası Sinema Onur Ödülü’ne ise Gürcü sinemasının usta yönetmeni ve politik filmleriyle bilinen Eldar Shengalaia layık görüldü. Türk ve Gürcü halklarının kardeş halklar olduğunu, Türkiye’yi çok sevdiğini ve bu ödüle değer görüldüğü için çok mutlu olduğunu belirten Shengalaia ödülünü, Selda Alkor’un elinden aldı.

MALATYA2

Malatyalı sinemaseverler bir hafta boyunca Avşar ve Yeşil sinemaları ile Hilton Oteli ve İnönü Üniversitesi olmak üzere 6 salonda 140’a yakın film ile buluşacak. Gösterimlerin yanı sıra, film sonrası söyleşiler, atölyeler, minder sohbetleri ve sergiler olmak üzere pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.

Uşak Üniversitesi’ni SBMYO GiTMEDYA Öğrencileri Temsil Ediyor

Festival organizasyonu Kayhan ve Ayhan Uruk tarafından hazırlanırken, festivalin sahne yönetmenliğini önceki yıllarda da başarıyla yürütmüş olan Bahar Akıncı üstlendi. Festival organizasyonunda Uşak Üniversitesi Uşak Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü (G i T M E D Y A) Radyo Televizyon Programcılığı Programı’nda öğrenim gören toplam 6 öğrenci de görev alıyor.

Gösterim yapılan salonlarda organizasyon sorumlusu olan GiTMEDYA öğrencileri, film gösterimlerinden önemli konukların karşılanmasına kadar pek çok teknik ve idari görevleri yerine getiriyor. 6’ncı Malatya Film Festivali 12 Kasım Perşembe günü Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek Ödül Töreni ile sona erecek.

(Haber: Ahmet YAŞAR, Ebru KOZAK, Tarık AKKUŞTUR, Melike GÜRGÖZ, Furda KARABACAK, Dilara Cansu SABANCI)

Göz Atın...

Uşak’ta YKS Maratonu

Üniversite hayali kuranların ter dökeceği yükseköğretim kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapıldı. üç milyondan fazla aday yine hayatlarını etkileyecek sınava girdi. Adaylar 2 saat 45 dakika süren sınavda bütün birikimlerini ortaya koyarken aileler de okul bahçelerinde sınava giren yakınlarının çıkmalarını bekledi.  Sınav sonunda GiTMEDYA’ya konuşan adaylar en çok Türkçe sorularında zorlandıklarını dile getirdi.