Anasayfa / Haberler / Genel / Emlak Sektöründe Yeni Dönem (ViDEO)

Emlak Sektöründe Yeni Dönem (ViDEO)

2019 yılı beraberinde yenilikler getirmeye başladı. Gayrimenkul sektörünü doğrudan etkileyen bir düzenleme ile sektör içerisinde korsan emlakçılığın da önüne geçilmesi hedefleniyor.  2018 yılında Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girdi. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile emlak danışmanlığı yapan işletmelere yetki belgesi verilecek. Devlet bu düzenlemeyle vergi kaçakçılığın önüne geçmeyi planlarken, vatandaşın da mağdur olmaması için denetimlerini arttırdı. Yeni düzenleme 2019 yılı itibariyle uygulanmaya başlandı. Uşak’ta emlak danışmanlığı hizmeti veren işletme sahibi Ali Çatal, düzenlemenin getirdiği yenilikleri GiTMEDYA ile paylaştı.

Emlak sektörü için önemli bir gelişmenin yaşandığını belirten Çatal, “Emlak sektörü son dönemde kayıt dışı bir sektör piyasası haline gelmişti. Herkes bu işin içine girdi. Ayakçı adı verdiğimiz aracılar var bu şahısların hiçbir vergi kaydı yok. Devlet emlak sektörünü ve bu sektör içindeki işlemleri denetim altına alabilmek adına yönetmelik çıkardı” dedi.

Düzenlemenin 2018 yılının Haziran ayında resmi gazetede yayınlandığını söyleyen Çatal, emlak danışmanlığı yapan bütün işletmelere belirli şartları sağladığı takdirde yetki belgesinin verileceğinin altını çizdi. Devletin, yetkilendireceği emlakçılara bazı şartlar koştuğuna dikkat çeken Çatal, “Anayasanın 12.maddesinde hatırladığım kadarıyla; 18 yaşında olmak, lise mezunu olmak, mesleki eğitim belgesine sahip olmak gibi şartlar var. Kanunen belli suçları işlememiş olmak. Daha önce yaptığınız ticaretle ilgili iflas etmemiş olmak, İşyeriyle ilgili fiziki şartlar getiriyor. En az 30 metrekare olması gerekiyor. Müşteriyi kabul bölümü olacak. Büro malzemesi olacak. Arşiv bölümü olacak.” diye konuştu.

Yetki Belgesi Olmayan İşletme Ruhsat Alamayacak

Yetki belgesini almak isteyen girişimcilerin, aranan şartların belgeleri ile birlikte Ticaret İl Müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini belirten Çatal, “Bu işe yeni başlayanlar bu bilgi sistemine kayıt olacaklar. Bu sisteme girebilmek için yetki belgesi almanız gerekiyor. Bu belgeyi alabilmeniz içinde mesleki eğitim kursuna gidip kurs bitirme belgesi almanız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Halk Eğitim Merkezlerinin dönem dönem açtığı kurslar var. Bir de 2 yıllık emlakçılık bölümü var bazı üniversitelerde.  Sınavdan 70 aldığınızda bu belgeyi almaya hak kazanıyorsunuz” dedi. Çatal ayrıca yetki belgesi olmayan işletmelere  ruhsat verilmeyeceğinin de altını çizdi.

HABER: Ebru KOZAK - Ceren AKKUŞ
FOTOĞRAF:

Göz Atın...

Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu Yıldönümü

Türk milletinin içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen emperyalist işgalcilere karşı Çanakkale’de elde ettiği büyük zafer, Türk …