Anasayfa / Haberler / Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun

Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun

Uluslararası Tiyatrolar Birliği (ITI) tarafından 1961 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Tiyatro Günü her yıl 27 Mart günü dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanıyor. Ülkemizde de her yıl kutlanan bu anlamlı günde Türk tiyatrosunun usta isimleri de unutulmadı.

Batılı anlamda gelişimini Osmanlı’nın son dönemleri ve cumhuriyetin ilk yıllarında sürdüren Türk tiyatrosunun ilk ve en önemli temsilcileri olan Şinasi ve Namık Kemal günümüze kadar ulaştırdıkları birbirinden değerli eserleriyle hala tiyatroya yön vermeye devam ediyor. Bunun yanısıra Türk tiyatrosunun batılı anlamda öncüleri ve unutulmazları deyince akla hala birbirinden değerli tiyatrocuların ilham kaynağı olan isim, Muhsin Ertuğrul geliyor. Ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen tiyatro eğitimi alabilmek için Paris’e giden Ertuğrul, sonraki süreçte başarılı bir tiyatrocu olarak adını milyonlara duyurmayı başardı.

Kadın olmak bile başlı başına zorken sahneye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale de Türk tiyatrosu’nun sembol isimlerinden biri. Hala bu alana değerli isimler kazandırmaya devam eden Haldun Dormen dışında Tuncel Kurtiz, 5 Ocak’ta hayata gözlerini yuman Münir Özkul ile birlikte Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü Özcan, Adile Naşit, Nevra – Metin Serezli, Suna Pekuysal, Tekin Akmansoy, Ani İpekkaya, Suna Selen, Yıldız Kenter gibi isimler ise unutulmazlar arasında bulunuyor. Bir zamanların efsanesi Deve Kuşu Kabare’nin değerli oyuncuları Zeki Alasya ve Metin Akpınar, Müşfik Kenter, Halit Akçatepe, Genco Erkal, Çolpan İlhan ve Nejat Uygur, Tomris İncer, Levent Kırca, Ayla Algan, Müjdat Gezen, Erol Günaydın ve Münir Özkul’dan sonra kavuğu devralan Ferhan Şensoy gibi isimler de Türk tiyatrosunun efsaneleri arasında yer alıyor.

GiTMEDYA olarak bizler de geçmişten günümüze tiyatronun tüm emekçilerini sevgi ve saygıyla anıyor ve tüm tiyatroseverlerin Dünya Tiyatrolar Gününü kutluyoruz.

(GİTMEDYA Haber Merkezi)

Göz Atın...

Başarıları Kendilerinden Büyük

Uşak Bir Eylül İlkokolu’nun 3/F sınıfı öğrencileri Lösemili Çocuklar Vakfı yararına resim sergisi açtı. Uşak …