Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Duayen Gazeteci Umar Vefat Etti

Duayen Gazeteci Umar Vefat Etti

Bir süredir Alzheimer hastalığı nedeniyle tedavi gören duayen gazeteci Leyla Umar, 1,5 aydır kaldığı Suadiye Yaşlı Bakım Merkezi’nde vefat etti. 87 yaşındaki Umar’ın cenazesi, 18 Kasım’da, öğle vakti Teşvikiye Camisi’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

Refika Leyla Umar, 1928 tarihinde; Atatürk’ün soyadını verdiği mutasarrıf Mithat Alam’ın torunu, Türkiye’nin ilk kadın belediye meclis üyesi Mihriban Umar’ın ve bir çok dil bilen tüccar baba İhsan Umar’ın kızı olarak dünyaya geldi. 1955 yılında Milliyet Gazetesi’nde gördüğü ‘İngilizce bilen muhabir aranıyor‘ ilanı ile gazetecilik kariyerine başlayan Umar, uzun yıllar Milliyet Gazetesi’nde tek kadın gazeteci olarak çalıştı. Şevket Rado‘nun Hayat, Metin Toker‘in ünlü Akis, Yusuf Ziya Ortaç‘ın Akbaba dergilerinde de yazılar yazmayı sürdüren Umar, BBC‘de de aktif görev üstlendi. 1977 yılında Türkiye’ye dönen Umar, 22 yıl çalıştığı Milliyet Gazetesi’nden de emekli oldu ve bağımsız gazeteci olarak gazetecilik mesleğini sürdürdü.

GAMMA ve SIPA ajansları sayesinde dünyanın 42 ülkesinde röportajları yayınlanan Umar, dünyaca tanınmış pek çok lider ve sanatçı ile röportaj yaptı. Umar’ın röportaj yaptığı bazı isimler arasında; Fidel Castro, İdi Amin, Nelson Mandela, Carlos Menem, Yaser Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales, Julio Iglesias, Kirk Douglas, Diana Ross ve Lisa Minelli sayılabilir.

Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Leyla Umar, Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile birlikte çalışmalar yaptı ve bütün mal varlığını sokak çocuklarına bağışladı.

Selahattin Duman tarafından bir yazısında “Bu kadında ‘uçan kuşun kanadından hile sezen eşkıya sezgisi’ vardır”diye yazdığı Umar, gazeteciliğe bakış açısını şu sözlerle anlatmıştı: “Bende de acayip bir gazetecilik sezgisi var, bu doğru. Bu bir hastalık. Yani ben şimdi buradan çıksam, birkaç kişiyle röportaj yapabilecek kadar bilgiye sahip değilim ama adamın kişiliği, gözlerindeki bakış, benimle konuşması veya yanındakine hareketlerinden esinlenirim. Deli dersiniz, uğraşırım. Gece kalkarım bakarım buralarda gezinenler kim diye? Öyle tuhaf taraflarım var. Sezgilerimle hareket ederim ama çok da acı çekerim”.

Göz Atın...

İşaret Diliyle Ali Yazdı Veli Bozdu!

Uşak’ın en eski ilkokullarından biri olan Bir Eylül İlkokulu 4-f sınıfı, "İşaret Dilimizin Zenginlikleri" adlı bir proje hazırladı. Sınıf öğretmeni Dr. İlker Akgül’ün öncülüğünde başlayan proje ile işitme engelliler için farkındalık oluşturmak amaçlandı. Projede, söz ve müziği merhum büyük sanatçı Barış Manço’ya ait "Ali Yazar, Veli Bozar" şarkısı işaret diline çevrildi.