Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Bir Yıldız Daha Kaydı

Bir Yıldız Daha Kaydı

Türk Sineması’nın Unutulmaz İsmi Zeki Alasya da Aramızdan Ayrıldı

Türk sinema ve tiyatrosunun ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Zeki Alasya, 72 yaşında hayata veda etti. Alasya’nın yaklaşık iki haftadan bu yana tedavi altında tutulduğu Koç Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan açıklamada “Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya, bugün saat 10:32’de vefat etmiştir” denildi.

Aslen Kıbrıslı olan büyük sinema ve tiyatro sanatçısı Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943’te İstanbul’da dünyaya geldi. Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra bir süre tabelacılık yapan Alasya, sanat hayatına 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Alasya sinemaya 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular.

ZEKI-METIN

Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum gibi yapımlara da imzasını atan Alasya, 60’tan fazla yapımda rol aldı. Son dönemde TV izleyicilerinin karşısına çıkarak mesleğini dizi sektöründe sürdüren büyük usta, Akasya Durağı dizisinde Nuri Baba, son olarak ise Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırdı.

Zeki Alasya, 1987 Oya Alasya ile olan evliliğinden sonra 2008’de Jülide Atak ile evlendi.

1998 yılında Devlet Sanatçısı olan Zeki Alasya’nın cenaze namazı Pazar günü öğle vakti Levent Camii’nde kılınacak. Büyük usta Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 

Göz Atın...

Çiğdem Tunç Tiyatrosu’ndan “Gözyaşı Sarayı / Kösem”

Çiğdem Tunç Tiyatrosu'nun daha önce İstanbul ve Ankara'da sahneye koyduğu “Gözyaşı Sarayı / Kösem” isimli tiyatro eseri Uşak Atatürk Kültür Merkezi’nde bu kez Uşaklı tiyatroseverler için sahnelendi. Osmanlı Padişahı Sultan I. Ahmet'in eşi Kösem Sultan'ın saltanat döneminde yaşadıkları ve hazin sonunu anlatan iki perdeden oluşan oyuna, Uşak'ta da ilgi beklenenden çok daha fazla oldu.