Anasayfa / Haberler / Genel / Beraber Yürüdüğümüz Yoldan Asla Ayrılmayacağız!
Foto: Zilan Bora

Beraber Yürüdüğümüz Yoldan Asla Ayrılmayacağız!

Hayatın durduğu, zamanın ne kadar ilerlese de 9’u 5 geçmesini istemediğimiz gün, 10 Kasım. Bugün, Türk Milleti’nin başöğretmeni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üstünden tam 85 yıl geçti. Özlemimiz, hüznümüz hâlâ ilk günkü gibi taze… Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk’ü hiçbir zaman unutmadı. Bize 100 yıl önce Cumhuriyet’i armağan eden Atamız fikirleriyle, ilke ve inkılaplarıyla hâlâ yaşayan bir lider.

Atatürk, ileri görüşlülüğü ve liderliğiyle savaşın seyrini değiştirip Türk ulusunu demokrasiye, özgürlüğe kavuşturdu. Türk milletine bütün gençliğini, hatta koca bir ömrünü feda eden Atatürk, bizlere işgal altında olmayan, tam bağımsız bir Türkiye bıraktı. 10 Kasım 1938 yılında İstanbul Dolmabahçe’de sonsuzluğa uğurladığımız Mustafa Kemal Paşa, 21 Kasım’da düzenlenen törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu.

Daha sonra naaşı 10 Kasım 1953’de Türkiye’nin başkenti olan Ankara’ya getirildi. Ebedi istirahatgâhı olan Anıtkabir’de 105 çeşit vatan toprağıyla, sembolik lahidin tam altına denk gelen sekizgen mezar odasındaki toprağa defnedildi. Ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk her yıl 10 Kasım’da sabah saat 9’u 5 geçtiğinde tüm ülkede yankılanan siren sesleriyle iki dakikalık saygı duruşuna geçilerek yâd edilir.

Bizler de GiTMEDYA ailesi olarak Atamız’ı aramızdan ayrılışının 85.yıl dönümünde saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

“Ben öldüğümde, soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim. Bununla gönlüm rahat!” (1926)

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.”  (1929)

“İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben fani Mustafa Kemal, diğeri milletin daima  içinde yaşattığı Mustafa Kemaller idealidir. Ben onu temsil ediyorum. Herhangi bir tehlike anında ben zuhur ettimse, beni bir Türk anası doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemaller doğurmayacaklar mı?” (1935)

 

Mustafa Kemal Atatürk

GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

İşçinin Emekçinin Bayramı “1 Mayıs”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Uşak’ta coşku ile kutlandı. Kutlamaların ilk adresi eski belediye …