Anasayfa / Haberler / Genel / 10 Ayda Altında Büyük Değişim

10 Ayda Altında Büyük Değişim

İç ve dış politikadaki gelişmeler karşısında Türk ekonomisi de olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Dövizdeki hızlı değişikliklerle beraber altın fiyatları da son yıllardaki en yüksek rakamlarını gördü. Geçtiğimiz seneye oranla Küçük altın %46 artış göstererek 380 TL‘ye,  yarım altın %45 artarak 759 TL‘ye, gram altın ise %47 yükselerek 232 TL‘ye ulaştı. 2018 içersin de döviz ve altının sürekli ve hızla yükselişi esnafı ve halkı büyük ölçüde etkiledi. Uşak’ta da altın piyasasındaki gelişmeleri G i T M E D Y A ile paylaşan kuyumcu Kadir İNCİ ve Ayhan PESREK piyasadaki gidişatı değerlendirdi.

Zorunluluk halinde insanların kuyumculara geldiğini belirten Kadir İnci “Geçen yıl 20 bin liraya ortalama 5 bilezik alınırken bu yıl 3 bileziğin zor alınıyor ayrıca önceden insanlar aksesuar olarak da bizlere müracaat ederken, bu yıl mecburiyetten müracaat ediyorlar” dedi.

Altın Fiyatlarında ki Yükselişin Sebebi Ne ?

Fiyatların yükselmesi ile ilgili Kadir İnci “Altın fiyatlarının yükselişinin ülkedeki iç dış ticaretten ve ekonominin zayıflığından kaynaklandığını düşünüyorum.” İnci ayrıca önümüzdeki yıllarda altın fiyatlarının artmaya devam edeceğini de belirtti.

Ayhan Pesrek ise  “Altının artışı Türkiye kaynaklı değil, piyasa getirisine göre değişiklik gösteriyor. Dolar kuru ise sadece altını değil her şeyi etkiliyor” dedi. İnsanların yatırım için altını tercih etmediğini söyleyen Pesrek  “Satışlarda geçen seneye göre %20 azaldı. Halk artık altından çok bankaya yatırım yapıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER: Ceren AKKUŞ - İkbal AYDIN
FOTOĞRAF: İkbal AYDIN

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.