Anasayfa / Haberler / Üniversite / Yönetmen Karslıoğlu Uşak Üniversitesi’nde

Yönetmen Karslıoğlu Uşak Üniversitesi’nde

Uşak Üniversitesi tarafından düzenlenen Belgesel Atölyesi etkinliği “Keçe’nin Teri” isimli belgesel gösterimi, yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. Gösterime Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ve Prof. Dr. Cengiz Soykan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açış konuşması yapan Rektör Çelik, Uşak Üniversitesi’ne açılışı yapılan sinema salonu ile birlikte yeni bir sosyal kültürel alan kazandırıldığını ifade etti. Üniversitenin güzel etkinliklere mekan olacağını düşündüğünü ifade eden Çelik,Modern mimarisi ile üniversitemiz dikkat çekiyor. Öğrenci çarşımız, spor kompleksleri, bitmek üzere olan öğrenci yaşam merkezimiz ve stadyum gibi projelerimiz hızla ilerliyor” dedi.

IMG_5988A

Rektör Çelik’in konuşmasının ardından gösterimi yapılan 1989 yapımı belgesel Türkiye’de pek çok yörede yapılmış ve terk edilmeye yüz tutmuş el sanatlarından olan keçenin, zorluklarla ve  tamamen insan gücüyle nasıl şekil aldığını gözler önüne seriyor. Şanlıurfa’da bir keçe ustası ve arkadaşlarının çalışmalarını otantik ortamında belgeleyen Karslıoğlu, 24 dakika süren belgeselinin ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Karslıoğlu, belgesel gösteriminin ses ve görüntü kalitesinden memnuniyetini belirtirken, Rektör Prof. Dr. Sait Çelik’e öğrencilere uygulama alanı kazandırdığı için de teşekkür etti.

Karslıoğlu, belgeselinde Anadolu coğrafyasına değindiğini ve buna benzer yüzlerce belgelenmesi gereken konu olduğunu söyledi. Belgesel konusunun kolaylıkla bulunabileceğini hatırlatan Karslıoğlu, öğrencilere de tavsiyede bulundu.“Duyduğuma göre Uşak ilklerin şehriymiş, şeker fabrikası ilk burada kurulmuş, ilk banka, ilk elektrik burada kullanılmış. Bunların her biri belgesel konusu olabilir, çekilebilir” diye konuşan ünlü yönetmen, öğrencilerde potansiyel olduğunu belirterek “İnanıyorum ki, bu coğrafyanın farkında olan genç arkadaşlar çok güzel belgeseller çıkaracaktır ve bizlerden alkış alacaklardır” dedi.

IMG_5992A

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Özçınar Eşli’nin “Belgesel yapmaya aday öğrencilerimiz nasıl başlayacak, neyi buna değer görecek ve nasıl başlayacak?” sorusuna Karslıoğlu’nun yanıtı ise; “Başta o değeri kaybolmadan evvel saptamak gerekiyor. Kayda geçirmek gerekiyor. Acaba bunu bir film mi yapsam, yarışmalara mı göndersem, diye düşünmek gerekiyor. En önemlisi değer yok olmadan belgelemek.”şeklinde oldu. Yönetmen Karslıoğlu, bunun için büyük bir araştırma yapılmasının ve konunun dikkat çekmesinin yanında, izlenebilirliğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

(Haber: Ebru KOZAK-Funda KARABACAK – Fotoğraflar: Ebru KOZAK)

Göz Atın...

Ata Yadigarı Keçe

Uşak Üniversitesi Halı Uygulama ve Araştırma Merkezi “Geçmişten Günümüze Keçecilik” isimli seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Gonca Alan katıldı.