Anasayfa / Haberler / Genel / “Sen Okursan Dünya Değişir!”

“Sen Okursan Dünya Değişir!”

Türkiye’de kitap okuma oranı gün geçtikçe düşüyor. Türkiye Eğilimleri Araştırması 2020 raporuna göre, ülkede kitap okumayanların oranı 2019’da yüzde 50.9 iken, 2020’de yüzde 59.1’e ulaştı. 26 ilde kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan bu araştırmada da ortaya çıkan rakamlar, hayli düşündürücü.

İşte bu düşük oranın yükselmesi gerektiğini düşünen GiTMEDYA mezunlarından, Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisi Meryem Özen de harekete geçti. Özen, sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Sen Okursan Dünya Değişir” adında anlamlı bir proje başlattı.

Meryem, yaklaşık bir yıl önce başlattığı projede kendi imkânlarıyla edindiği kitapları, üzerine projenin içeriğini ve amacını belirten ufak notlar yazarak park, bahçe, kafe ve benzeri halka açık alanlara bırakıyor. Kitabı bulan kişi üzerinde yazan nottaki adresten projeye ait sosyal medya hesabına yani Meryem’e, kitabı aldığına dair bir geri dönüş mesajı atıyor.

Kitapları kendi imkânlarıyla edinen öğrenci, kitap sayısını arttırmak istese de fiyatların yüksek olması nedeniyle sınırlı sayıda kitap bırakabiliyor. Takipçilerinden ona destek olmak amaçlı para yardımı teklifleri gelse de Meryem, bu teklifleri kabul etmiyor ancak arzu eden takipçilerini para yardımı yapmaları yerine onları da bu etkinliğe dahil ediyor.

Olumlu geri dönüşlerin çok fazla olduğunu ve kendisini çok memnun ettiğini belirten duyarlı üniversite öğrencisi, bunların yanı sıra olumsuz içerikli mesajlara da maruz kaldığını ifade ediyor. Bu olumsuz durumların zaman zaman yaşanmasına karşın onu mutlu eden durumlar da yok değil. Meryem Özen bunlardan birini şöyle anlatıyor:

“Yatağan’da Şevket Yener Parkı’na bir kitap bıraktım. Kitabı bulan bir kadın sosyal medya kullanmadığı halde, sırf kitabı bulduğunu bana belirtmek için bir hesap açıp bana geri dönüş yaptı. Bu beni çok duygulandırmıştı.”

Türkiye’de İstanbul, Yalova, Ankara, Trabzon’un yanı sıra ülke dışından da Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden de destekler geldiğini söyleyen Özen, her ne kadar projeyi tek başına yürütmekte olsa da bu faaliyeti büyük bir kitlenin desteğiyle yürüttüğünü ve “Sen Okursan Dünya Değişir” ailesinin gün geçtikçe daha büyük bir kitleye ulaştığının altını çiziyor.

Meryem Özen’in bu anlamlı çabalarına katılmak ya da destek vermek isteyenler https://www.instagram.com/senokursandunyadegisir/ bağlantısı üzerinden projeyi takip edebilir.

Haber: İmran Baran
Fotoğraf: Yunus Ergöl

Göz Atın...

Eğitimciler Uşak’tan Ses Yükseltti

İstanbul’da 17 yaşında yabancı uyruklu bir öğrenci tarafından bir okul müdürünün acımasızca öldürülmesi Türkiye genelinde …