Anasayfa / Haberler / Kültür Sanat / Haftanın Filmleri: Tartışmalı Film Vizyonda!

Haftanın Filmleri: Tartışmalı Film Vizyonda!

17 Mart 2017 itibari ile sinema severleri bu hafta salonlarda ikisi yerli biri animasyon olmak üzere toplam sekiz yeni film karşılayacak. Eşcinsel odaklı tartışmalara yol açan ve bazı ülkelerde sansüre uğraması ile gündeme gelen “Güzel ve Çirkin” filmi de vizyona giriyor.


guzel-ve-cirkin-bella-posterGüzel ve Çirkin / Beauty and the Beast

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Fantastik, Müzikal, Romantik
Süre: 129 Dak.
Yönetmen: Bill Condon
Senaryo: Bill Condon ,  Stephen Chbosky ,  Evan Spiliotopoulos
Görüntü Yönetmeni: Tobias Schliessler
Oyuncular: Emma Watson ,  Dan Stevens ,  Luke Evans ,  Ewan McGregor ,  Gugu Mbatha-Raw

Tartışmaların Odağından Geliyor!
Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’un klasik masalının 2017 uyarlamasında bir büyüye maruz kalarak korkunç bir yaratığa dönüşen prens, şatosunda büyü sonucu konuşan eşyalara dönüşen uşakları ile birlikte yaşamını sürdürmektedir. Prens eğer on yol içerisinde kendisine bir kadın aşık olmazsa sonsuza dek yaratık görüntüsü ile yaşayacaktır. Bir gün şatosuna Maurice adında yaşlı bir adam izinsiz olarak girer ve prense yakalanarak tutsak olur. Bu olayı öğrenen kızı Belle’de şatoya gelerek prens ile bir anlaşma yapar. Babasının özgürlüğü karşılığında tutsak olarak şatoda kalacaktır. Fakat tutsak olarak başladığı şato yaşamında zamanla prensin kötü görüntüsünün altında yaşayan masum ve şefkatli bir kalp olduğunu fark eder.

Emma Watson ve Dan Stevens baş rolleri paylaştığı film, eşcinsel karakterlerle alakalı olumlu algı yönlendirdiği gerekçesiyle tartışmaların odağında kaldı ve uzunca süre konuşuldu. ABD’li Evangelistlerden gelen tepki ile başlayan tartışmalar Rusya meclisinde de konuşulmuş ve film Malezya’da ülke genelinde sansürlenmişti.

bu dünyanın dışında poster

Bu Dünyanın Dışında / The Space Between Us

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Bilim Kurgu, Dram
Süre: 120 Dak.
Yönetmen: Peter Chelsom
Senaryo: Peter Chelsom,  Allan Loeb,  Tinker Lindsay
Görüntü Yönetmeni: Barry Peterson
Oyuncular: Asa Butterfield,  Britt Robertson,  Carla Gugino,  Gary Oldman,  B.D. Wong

Bir Yakın Gelecek Filmi!
İnsanlığın Mars için adım atma vakti gelmiştir. İlk koloniyi oluşturmak üzere bir grup uzay yolculuğuna çıkar. Fakat yolculuk sırasında astronot Sarah’ın hamile olduğu anlaşılır. Mars’a inişten kısa süre sonra Sarah bir erkek bebek doğurur ve ölür. Gardner ismini alan bebek diğer astronotlar tarafından büyütülür. Son derece zeki ve araştırmacı bir yapısı ile dikkat çeken Gardner 16 yaşına geldiğinde sadece Mars’taki astronotları tanımakta ve Dünyaya dair bildikleri okudukları ile sınırlıdır. Gardner ilk Dünya yolculuğunda büyük bir şok yaşar, bünyesinin Dünya yaşamına uygun olmamasının fark edilmesi onun için başka bir kötü sürpriz olur. Nasa tarafından onun bünyesine uygun hale getirilen bir yere yerleştirilir. Kısa bir süre burada yaşayan Gardner, kaçarak hiç bir bilgisinin olmadığı Dünya da yolculuğa çıkar. İnternetten tanıştığı Tulsa isimli genç kız ona eşlik edecek tek dünyalı olacaktır.

Yakın gelecekte yaşanması bazı çevrelerce muhtemel olan mars yolculuğu etrafında şekillenen hikayenin yönetmenlik koltuğunda Peter Chelsom yer alıyor. Asa Butterfield, Britt Robertson, Carla Gugino, Gary Oldman ile B.D. Wong kadrodaki öne çıkan isimleri oluşturuyor.


tatlım-tatlım-afişTatlım Tatlım: Haybeden Gerçeküstü Aşk

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Komedi
Süre: 131 Dak.
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
Oyuncular: Büşra Pekin,  Serkan Keskin,  Bülent Emrah Parlak, Fatih Artman,  Şebnem Bozoklu

Erdoğan Sahnesinden Beyazperdeye!
Birbirinden ilginç ve mizahı üstüne çeken dört çift bir şehir partisinde en az kendileri kadar ilginç şekilde biraraya gelir. Tanışma anlarından itibaren çiftlerin ilginç hayatları kat ve kat artarak mizahı ve absürd tesadüfleri beraberinde getirir. Bir ilişkinin başından sonuna yaşanan her aşama çiftler için dönülmesi gereken kulvar olur.

Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı ve üç yıl süreyle Demet Akbağ ile kapalı gişe oynadıkları Haybeden Gerçeküstü Aşk’ın Beyazperde uyarlamasının başrollerini;  Gupse Özay, Büşra Pekin, Aylin Kontente, Şebnem Bozoklu, Fatih Artman, Çağlar Çorumlu, Serkan Keskin ve Bülent Emrah Parlak gibi mizah yüzleri paylaşıyor.


Yaşam Kürü / A Cure for Wellness

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Dram, Gizem, Korku
Süre: 146 Dak.
Yönetmen: Gore Verbinski
Senaryo: Justin Haythe
Görüntü Yönetmeni: Bojan Bazelli
Oyuncular: Dane DeHaan ,  Mia Goth ,  Jason Isaacs ,  Celia Imrie , Adrian Schiller

Verbinski İmzalı Bir Korku – Gerilim!
Hırslı Lockhart, şirketi tarafından Ceo Bay Pembroke’u tedavi olduğu İsviçre’de ki bir tedavi merkezinden alarak geri getirmek üzere görevlendirilir. Ancak İsviçre Alpleri’ne çıktığı bu yolculuk sadece bir iş gezisi olarak kalmayacak ve oraya vardığı ilk anlardan itibaren yaşamla ölüm arasında sürekli git geller yaşayacağı bir kabusa dönüşecektir. Öyle ki; tedavi merkezinde tedavi gören bütün hastalar bir gizem taşımaktadır ve Lockhart’ta artık bu gizeme ortak olmuştur. Artık oradan ayrılması mümkün değildir.

Karayip Korsanları serisi ve Halka, Meksikalı gibi klasiklerden tanıdığımız Gore Verbinski’nin yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde ise Dane DeHaan yer alıyor.


Ben Ölmeden Önce / Before I Fall

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Dram, Gizem
Süre: 99 Dak.
Yönetmen: Ry Russo-Young
Senaryo: Maria Maggenti
Görüntü Yönetmeni: Michael Fimognari
Oyuncular: Zoey Deutch,  Halston Sage,  Logan Miller,  Jennifer Beals,  Liv Hewson

Bir Lauren Oliver Uyarlaması: “Döngü Filmi”
Samantha yaşamında eksik hissedebileceği çok az şey olan, lise son sınıf öğrencisi bir genç kızdır. Onu seven bir erkek arkadaşa ve arkadaşlara sahiptir. Fakat arkadaşları ile birlikte katıldığı bir parti bütün hayatını alt üst eder. Parti çıkışında yaşadığı olay sonrası hayatı kısır bir döngüye dönüşür. O olayın sonuca varması başlangıca tekrar dönüştür ve bu böyle devam eder. Bu döngüden kurtulmasının tek bir yolu vardır.

Lauren Oliver’ın eserinden sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu Maria Maggenti kaleme alırken, yönetmenliğini Ry Russo-Young yapıyor. Arkadaş grubu ve hikayenin öne çıkan karakterlerini Zoey Deutch,  Halston Sage,  Logan Miller,  Jennifer Beals ve  Liv Hewson canlandırıyor.


Kırmızı Kaplumbağa / La Tortue Rouge

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Animasyon
Süre: 80 Dak.
Yönetmen: Michael Dudok De Wit
Senaryo: Michael Dudok De Wit ,  Pascale Ferran

Oscar Adayı Animasyon: Issız Ada Hikayesi!
Çıktığı deniz yolculuğunda büyük bir fırtınaya yakalanarak ıssız bir adaya düşen adam, buradan kurtulma yolları aramaya başlar. Tahtadan bir sal yaparak adadadan ayrılma fikri onun için kurtuluş yolu olmaya adaydır ve bu uğurda çabalamaya başlar. Her girişiminde biraz daha deneyimli olarak tekrar tekrar bu yolu denemeye devam eder. Denize açıldığı her sefer onu fark edemediği bir yaratık engeller ve başa döner. Bir süre sonra bu yaratığın devasa kırmızı bir kaplumbağa olduğunu fark eder.

Michael Dudok De Wit yönetmenliğinde görücüye çıkan, Cannes ve Toronto gibi büyük festivallerden ödülle dönen diyalogsuz animasyonun bir de Oscar adaylığı bulunuyor.


Aquarius

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Dram
Süre: 142 Dak.
Yönetmen: Kleber Mendonça Filho
Senaryo: Kleber Mendonça Filho
Görüntü Yönetmeni: Pedro Sotero, Fabricio Tadeu
Oyuncular: Sonia Braga,  Humberto Carrão,  Maeve Jinkings, Irandhir Santos,  Zoraide Coleto

Günümüz Brezilya’sının Aynası Sinemalarda!
Clara için hayatı sakin yaşama ve dinlenme yıllarıdır. Tabiri caizse artık emeklilik vaktine gelmiştir hayat çizgisi. Şehrin en gözde yerlerinden birinde plaja sıfır Aquarius apartmanındaki dairesinde devam ettirmektedir yaşamını. Nitekim aradığı huzur bir kenara… Huzursuzluk ve kavga hemen eşiğindedir. Apartmanda yaşamını tek başına devam ettirmesinin nedeni; komşularının dairelerini büyük bir şirkete satmış olmasıdır. Bu şirket, apartmanın yerine lüks bir rezidans yapma niyetindedir. Bu nedenle sık sık Clara bu şirket ile yüz yüze gelmek durumundadır. Dairesini satmak istememesine karşın, şirket bu konuda kararlıdır ve farklı yollara başvurma niyetindedir.

Bir çok büyük festivalde adından söz ettirmiş ve Dünya’nın en prestijli sinema etkinliklerinden sayılan Cannes Film Festivalinde de Altın Palmiye için yarışan Aquarius Kleber Mendonça Filho imzası taşıyor. Sônia Braga’nın hayat verdiği Clara karakteri ve Devasa şirketin savaşı bir nevi Brezilya’nın günümüz yaşamına ayna tutmakla kalmıyor. Modern bir don kişot anlatımı ile sorunun temel sorumlusunu bulup izleyicinin karşısına çıkarıyor.


Kuyu

Vizyon Tarihi: 17 Mart 2017
Tür: Korku
Süre: 90 Dak.
Yönetmen: Serdar Bardakçı
Senaryo: Mehmet Beşir Cengelli
Görüntü Yönetmeni: Çağlar Bezek
Oyuncular: Murat Ercanlı,  Mehmet Yaşiru,  Dilara Duman,  Olgun Tosun

Yerli Korku Furyasından: Kuyu!
Babasını çocukken kaybeden ve bir süre annesi ile beraber zor bir hayat geçiren Ömer’in, yaşamı okulunda yöneldiği bir ödev ile gizemli bir hale dönüşür. Ömer öğretmenleri vasıtası ile öğrendiği Kuyulu Köyü’nün delisi Kambur Ali’yi araştırmak üzere yollara düşer. Ancak Ömer için bu yolculuk en başından gizemli bir hal almaya başlar. Yaşının verdiği cesaret ve gençlik merakı ile işin peşini bırakmayan Ömer’i korku dolu anlar ve ölümcül tehlikeler beklemektedir.

Yerli korku furyasının ataklarından biri olan ‘Kuyu’ filminin yönetmenliğini Serdar Bardakçı yapıyor. Alışılagelmiş manevi inançların temelini oluşturduğu korku döngüsünün dışına çıkmayı başaramamasına karşın anlatımı ile fark yaratmayı ve izleyicileri memnun etmeyi vaat ediyor.

Derleme: G i T M E D Y A

Göz Atın...

Uşak’a “Özel” Ziyaret!

35 yıl sonra CHP’nin kazandığı Uşak Belediyesi’ni ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür …