Anasayfa / Haberler / Genel / Atatürk’ün İzinde 100. Yıl

Atatürk’ün İzinde 100. Yıl

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim 1923’te Çankaya Köşkü’nde “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz!” sözünün üzerinden tam 100 yıl geçti. Cumhuriyetin kurulmasıyla bağımsızlığını kazanan Türk milleti atalarından armağan olarak kalan cumhuriyetin 100. yaşını büyük coşku ve heyecanla kutladı.

Uşaklı vatandaşlar da sabahın erken saatlerinde cumhuriyet heyecanı ile İsmet Paşa Caddesi’nde toplandı. Kutlama programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Turan Ergün’ün konuşması ile başladı. Vali Ergün, başta ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, vatan için canlarını feda eden şehit ve gazileri minnet ve şükranla anarken, Uşaklı vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

1923 Kişi ile İslamoğlu Zeybeği

Konuşmanın ardından, öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerini seslendirdi. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nun öğrencileri ise gökyüzüne bıraktıkları ay yıldızlı balonlarla gösterilerine başladı ve cumhuriyet marşları ile devam etti. Toplam 10 okul ve 14 halk oyunu kulübünün ortaklaşa hazırladığı “1923 Kişi İslamoğlu Oynuyor” projesi ise büyük ilgi gördü. İsmet Paşa Caddesi’nde genç-yaşlı yüzlerce Uşaklının katıldığı ve Uşak yöresinin çok bilinen bir oyunu olan İslamoğlu Zeybeği, adeta görsel bir şölen yaşattı.

Programda farklı okullardan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Milli motosiklet yarışçısı, Asrın Rodi Pak yaptığı gösteri ile nefesleri keserken, Uşak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bando Takımı’nın eşliğinde geçit töreni başladı. Geçit törenine askeri birlikler, emniyet güçleri, gaziler ve çeşitli okullardan öğrenciler katıldı.

Kutlamaların akşamki bölümünde ise adres Atapark oldu. Mehter takımı ile birlikte marşlar söyleyen Uşaklı vatandaşlar, sonrasında meşaleler yakarak geceyi aydınlatan fener alayı  yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün son durağı ise Atatürk anıtı önü oldu.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından havai fişek gösterisi ile devam eden kutlamalar, gece yarısı olmadan sona erdi.

Haber: Aysun SARI
Fotoğraf: Zilan BORA

 

Göz Atın...

Uşak’a “Özel” Ziyaret!

35 yıl sonra CHP’nin kazandığı Uşak Belediyesi’ni ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür …