Anasayfa / Manşet / Zanaattan Sanata 2021

Zanaattan Sanata 2021

“Kaynaktan Sanata” adıyla 2017’den itibaren her yıl düzenlenmeye başlayan “Zanaattan Sanata Karma Sergisi” kapılarını bu yıl yeniden açmaya hazırlanıyor. Covid-19 salgınından dolayı 2020 yılında gerçekleştirilemeyen ve son iki organizasyonda uluslararası nitelik kazanan etkinlik, bu yıl ilk kez düzenlenecek kongre ve sergi ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanından katılımcılarla gerçekleştirilecek.

“Zanaattan Sanata” kongre ve sergiyi birleştirdi

Daha önce Uşak’taki sanayi çevrelerinden de destek alarak sadece sergi olarak düzenlenen etkinlik 2021’de çok sayıda üniversitenin desteği ile gerçekleştiriliyor. Akademisyenlerin çalışmalarını ortaya koyacağı bir de kongrenin düzenleneceği etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek faaliyet ve çalışmalar hakkında GiTMEDYA’ya bilgi veren Öğretim Görevlisi Gökhan Yıldırım, “Daha önceki etkinliğimizi sadece Uşak üniversitesi olarak planladık. Fakat bu yıl etkinliğimizde, Antalya Akev Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ile iş birliği içerisinde çalışmaktayız” dedi.

Yıldırım, kongre ve sergide yer alacak eserler hakkında açıklamalarda bulunurken şöyle konuştu:

“8 farklı ülke ve 22 farklı üniversiteden hem akademisyen hem sanatçı hem de çok değerli tasarımcılarımız yer almakta. Metal, tekstil ve moda tasarımı, keçe, cam, yenilikçi tasarımlar, endüstriyel tasarımlar ve bunun yanında fotoğrafçılık gibi birçok alanı içine dâhil etmiş durumdayız.”

Bu yılki sergide farklı alanlarda eserler yer alıyor

Sergi ve kongrenin düzenlenmesinde en büyük katkıyı sağlayanlardan biri olan Dr. Öğretim Üyesi Gülhan Pınarlık ise etkinliğe birçok alandan bildiri beklediklerini söyledi. “2019 yılında 1. Uluslararası Zanaattan Sanata Jürili Karma Sergisi’ni gerçekleştirdik. Çok güzel bir katılımla karşılaştık. Çalışmalarımızı her sene bir adım daha öne taşıma düşüncesiyle 2021 de etkinliğimizi artık ‘Uluslararası Zanaattan Sanata Kongre ve Jürili Karma Sergi’si olarak kurguladık” diyen Pınarlık, şöyle devam etti:

“Mühendislik alanları, mimarlık alanları, eğitim bilimleri ve sosyal birimlerle birlikte üretilen endüstriyel ürün hem üretilmiş hem de pazarlama alanına çıkarak müşterisiyle buluşmuş olur. O yüzden biz bu etkinliğimizde zanaat, sanat ve tasarımı içeren bütün bu alanlardan bildirileri bekliyoruz. İlerleyen süreçlerde bu etkinliği daha fazla üniversiteye ve yurt dışına taşımayı hedefliyoruz.”

Pınarlık, beklentisini bu şekilde ifade ederken, endüstriyel bir ürünün ortaya çıkış aşamalarının da önemine işaret ederek şöyle konuştu:

“Endüstriyel ürün tasarımları günümüzün yükselen değerleri bir ürünün tasarımı aşamasında, eskiden zanaatkârların tek başına gerçekleştirdikleri bütün süreçler endüstrinin de gelişmesiyle burada yer almıştır. Ürünün tasarım aşamasında grafik sanatlardan tutun da güzel sanatlara bir tasarım aşaması yaşamaktadır. Ama ürünün üretim süreçleri ise daha farklı disiplinlerle karşı karşıya getirir bizi.”

Haber: Ceren Akkuş
Fotoğraf: Yunus Ergöl

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.