Anasayfa / Haberler / Genel / Sobacılık Tarihe Karışıyor

Sobacılık Tarihe Karışıyor

Yeni ısınma sistemlerinin artık çok daha ulaşılabilir olduğu günümüzde vatandaş da artık neredeyse tamamen soba kullanımından vazgeçti. Kömür ve odun gibi katı yakıtlarla bulunduğu odayı sıcacık yapan sobanın yerini kaloriferli sistemler almaya başladı. Satışları düşen sobacılar ise ya dükkânlarını kapatıyor ya da sektör değiştirmek zorunda kalıyor. Baba mesleğini sürdürmeye çalışan Murat Ormanşahin de soba satışlarının düşmesinden şikayet ediyor. Geçen yıla oranla yüzde 40 oranında bir düşüş olduğunu söyleyen Ormanşahin, “Bizim müşteri profilimiz, doğalgazın ulaşamadığı, köy ve mahallelerdeki insanlardır. Ancak bu yıl çok fazla soğuk olmadığından dolayı da eskisi gibi soba almıyorlar.” diye konuştu.

Sobacılar Teker Teker Dükkanlarını Kapatıyor

Uşak’ta yıllarca sobacılık yapmış ustalardan biri de Mehmet Uğur Oskay. Sektör değiştirip ipçilik yapmaya başladığını dile getiren Oskay şöyle devam etti:

“1960 yılında çırak olarak bu işe başladım. Sonrasında kendi dükkânımı da açarak imalatını yaptım. O zamanlar satışlarımız iyiydi, ortalama yılda bin soba satardık. Ancak bu sayı her geçen yıl düşmeye başladı. Toplu konutlar çıktı ve her daireye bir soba koymak yerine insanlar kaloriferi tercih etti, bu da bizim kazancımızı azalttı. Ben de bunun farkına o zamanlar vardım. Oğullarımın ikisine de sobacılık yapmamasını söyledim, onlar da ipçilik işine girdiler. Ben ise azalan satışlar sebebiyle dükkânımı kapattıktan sonra oğullarımın dükkânında çalışarak vakti geçirmeye başladım.”

Doğalgazın özellikle kent merkezlerinde kullanımının yoğunlaşması ile beraber katı yakıtlı ısınma araçlarının ikinci plana atıldığını vurgulayan Makine Mühendisi İsmail Özel de soba kullanımındaki zorlukların tercihlerin değişmesinde etkili olduğunu anlattı. GiTMEDYA’nın sorularını yanıtlayan Özel, “Özellikle bireysel kullanıcılar için Kül kömür taşıma ve odun taşıma gibi nakliye derdi bitti. Doğalgazı her ay parça parça ödüyorsunuz. Hava kirliliği açısından da, özellikle yaşlılar için bu tür eziyetlerden dolayı rağbet var. Sobanın nostaljisi var, ama doğalgazın rahatlığı da var. Aynı paraya bütün kış boyunca doğalgazla ısınabiliyorsunuz. Bütün odaları ısıtıyorsunuz. Bunun yanında sıcak su ve ocak için tüp kullanımı da zaten bitmiş durumda. Rahatlık ve konfor açısından doğalgazı tercih etmek herkes için mantıklı görünüyor.” diye konuştu.

Yeni Isınma Sistemleri Yaygınlaşıyor

Doğalgazın ulaşamadığı yerlerde tercih edilen ısınma araçlarında da bir değişim yaşanıyor. Daha zahmetsiz ve ekonomik olması nedeni ile akıllı kazan sistemleri kırsal bölgelerde de soba kullanımının azalmasına neden oluyor. Uşak’ta ısı sistemleri konusunda faaliyet gösterenlerden biri olan Adem Aydın, akıllı kazan sistemleri ile birlikte köylerde odun ve kömür gibi katı yakıtların yanı sıra çeşitli atıklardan elde edilen pelit adlı katı yakıtların da yaygınlaşmaya başladığının altını çizdi. Aydın, “Doğalgazın olmadığı ilçelerde genellikle katı yakıtlı kazanlar tercih ediliyor. Bu durum, ekonomik açıdan daha avantajlı olabiliyor.” dedi.

Haber: Alime Nur Turan
Fotoğraf: Hamide Bayram

Göz Atın...

Kulakların Pasının Silindiği Fasıl

Uşak Neva Musiki Derneği, Kürdîlihicazkâr Fasıl ve Beraber Solo Şarkılar adlı konser programını Atatürk Kültür …