Anasayfa / Haberler / GiTMEDYA Öğrencileri Göz Kamaştırıyor!

GiTMEDYA Öğrencileri Göz Kamaştırıyor!

“Çukurova Üniversitesi Adana KısaFest” adlı festivalde büyük haksızlığa uğrayan “Adam”, aldığı yeni ödüllerle düzenleme komitesine adeta tokat gibi cevap verdi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu GiTMEDYA Bölümü’nün öğrencileri, başarılarına başarı katarak Uşak’ın adını sayısız sinema platformunda duyurmaya devam ederken, daha önce aldığı 5 ayrı ulusal ve uluslararası ödülün ardından Nisan sonundan bu yana 3 ayrı yeni ödül daha almayı başaran GiTMEDYA RTV Programcılığı öğrencisi Emil Ali’nin “Adam”ı, rekora koşuyor.

Bugüne kadar 8 ayrı ödül almaya hak kazanan “Adam”ın alkışları kesilmiyor. Son olarak 30 Nisan 2019’da düzenlenen “9. İstanbul Okan Üniversitesi Kısa Film Festivali”nde, Jüri Özel Ödülü ve aynı tarihte düzenlenen “Sinekültür Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması”nda, En İyi Belgesel Ödülü ödülleri Adam’a verildi. Ödülleri film ekibinden Ahtam İbragimov aldı.

“Adam”a Ödül Yağıyor

Kadir Has Üniversitesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü iş birliğinde, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu katkılarıyla düzenlediği “20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç Filmleri Festivali”nde yine “Adam”a verilen Jüri Özel Ödülünü ise GiTMEDYA-RTV Programcılığı mezunlarından Burak Pehlivan aldı.

“Adam”a Ç.Ü. Adana KısaFest’te Büyük Haksızlık!

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında “Adam”ekibi, Adana’da katıldıkları “Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ile Hasarı Film & Müzik iş birliğinde, Nisan ayında Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında gerçekleştirilen “Ç.Ü. Adana KısaFest” adlı festivalde büyük bir şok yaşadı.

Önce finale kaldığı ilan edilen ve daha sonra final jürisi Ceren Moray, İsmail Dikilitaş, Mehmet Güreli, Murat Saraçoğlu, Murat Ünalmış, Nazlı Bulum, Yunus Ozan Korkut tarafından 8 Nisan 2019’da ikinciliğe layık bulunan “Adam”, açıklanan şartnamenin tamamen hilafına, düzenleme kurulu tarafından filmin yönetmeni Emil Ali’nin Azerbaycan uyruklu olması gerekçe gösterilerek skandal bir kararla 9 Nisan 2019’da “diskalifiye” edildi. Filmin Türkiye Cumhuriyeti uyruklu yapımcısı ve Türkiye menşeili bir şirket olan Alfeka Filmworks’ün sahibi  aynı zamanda GiTMEDYA RTV mezunlarından Ali Araz olmasına rağmen, skandal karar yarışmaya gölge düşürdü. Üstelik bir suç işlenmiş gibi ödül aldığı kesinleştikten sonra “diskalifiye” edildiği belirtilen filmin yapım ekibi, bu karar karşısında büyük üzüntü yaşadı.

Ç.Ü. Adana KısaFest’te Skandal

Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi’nin adının kullanıldığı bir festivalde, yapılan tüm uyarılara rağmen festival düzenleyicilerinin, haksız kararı ısrarla uygulamaları ise şaşkınlık yarattı. Bundan sonra aynı komite tarafından düzenlenecek olan film festivallerinde benzer haksızlıkların yaşanıp yaşanmayacağı ise daha şimdiden sinemaseverlerin akıllarında kalan en önemli soru oldu.

Kültür Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanan ilgili yönetmeliğindeki ”Sinematgorafik Yapımlar ve Türkiye’de Ticari Amaçlı Film Çekmek İsteyen Yerli Yapımcılar Hakkında Yönetmelik’e göre: Bir ortak yapımın Türk filmi olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki niteliklerden en az birini taşıması koşulu aranır:

a) Yerli yapımcının katılım payı en az %51 olmalıdır.

b) Yerli yapımcının teknik ve sanatsal katkısı,

Ek-2’de gösterilen ulusal film teknik ve sanatsal katkı ölçüm puanının asgarisini sağlamalıdır.” şeklindeki açık hükme rağmen, Türkiye yapımı bir belgesel olan “Adam”, Türkiye’deki pek çok ulusal yarışmaya katılarak ödül almış ve almaya da devam ediyor.

“Adam” Belgeseli

GiTMEDYA Öğrencileri Kararı Protesto Etti

Ayrıca bu skandal üzerine bir araya gelen tüm faal GiTMEDYA öğrencileri, arkadaşlarının çok büyük bir haksızlığa maruz kaldığını düşündüklerini belirterek bundan sonra yapımını üstlendikleri hiçbir çalışma ile adı geçen kurumun sinema ve benzeri içerikte düzenleyeceği yarışma ve etkinliklere katılmama kararı aldı.

Filmlerin “Ulusal” ve “Uluslararası” Gösterimleri Sürüyor

Uşak ve Uşak Üniversitesi adına önemli bir başarıya imza atan “Adam” adlı belgesel filmin yönetmeni GiTMEDYA RTV Programcılığı öğrencisi Emil Ali ve mezun arkadaşları Ali Araz ve Ahtam İbragimov’un yanısıra, yönetmenliğini yine GiTMEDYA RTV Programcılığı mezunlarından Turap Başel ve Ahtam İbragimov’un yaptığı “Başka Sınırlar” adlı belgesel yapım da, katıldığı festivallerde adından bahsettirmeye devam ediyor. Pek çok kez ulusal ve uluslararası festivallerde gösterimi yapılan ve finalist olarak seçilen “Başka Sınırlar” ile “Adam” belgeselleri, Bosna Hersek, Almanya, Hindistan, Rusya, ABD ve İtalya’da düzenlenen çeşitli festivallerden davet aldı.

GiTMEDYA Öğrencilerinin “Başka Sınırlar” filmi gösterimden gösterime giriyor.

Şu ana kadar Fransa, Bosna Hersek ve ABD’de çeşitli etkinliklerde yer alan GiTMEDYA öğrencilerinin başarılı yapımları, halen çeşitli festival ve yarışmalara katılımlarını sürdürüyor.

“ADAM”

Daha Önce Aldığı Ödüller
12. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Belgesel Dalı, İkincilik Ödülü. 2018
18. Kısa-Ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali, Ulusal Yarışma, Belgesel Dalı, Kemal Öner Özel Ödülü. 2018
13. JCI İstanbul Crossroads Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, En İyi Sinematografi Ödülü. 2018
9. Start International Short Film Festival,  En İyi Belgesel Ödülü. Bakü, 2018
15. Kar Film Festivali, Belgesel Dalı, Birincilik Ödülü. 2019

Katıldığı Festivaller
2. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali, Altın Kartal Ödülleri, Finalist. 2018
5. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Belgesel Dalı, Finalist. 2018
2. AFSAD Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Gösterim Seçkisi. 2018
World Film Fair, Resmi Seçki. New york, 2018
Azerbaycan Akedemi Ödülleri, Qızıl Peri Aday – En İyi Kısa Belgesel – En İyi Yönetmen
41. Clermont Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali Film Market, Türkiye’den Kısalar, Hazarfen Film Galeri Seçkisi. 2019
17. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, Finalist. 2019
14. İşçi Filmleri Festivali, Gösterim Seçkisi. 2019

“BAŞKA SINIRLAR”

Katıldığı Festivaller
19. İzmir Kısa Film Festivali, Ulusal Panorama, Resmi Seçki. 2018
5. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Gösterim Seçkisi. 2018
13. JCI İstanbul Crossroads Kısa Film Yarışması, Belgesel Dalı, Finalist. 2018
7. Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali, Çok Uzak, Çok Yakın Bölümü, Gösterim Seçkisi. 2019
9. Sinepark Kısa Film Festivali, Belgesel Dalı, Yarışma Dışı Gösterim. 2019
41. Clermont Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali, Film Market, Türkiye’den Kısalar, Hazarfen Film Galeri Seçkisi. 2019
17. İstanbul Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, Finalist. 2019
14. İşçi Filmleri Festivali, Gösterim Seçkisi. 2019
Sinekültür Universitelerarası Kısa Film Yarışması – Finalist 2019
Göç Filmleri Festivali – Finalist 2019
VİVA Film Festival – 2019 Bosna Hersek 2019

Haber/Görseller: GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

Klasik Müziğin “Türk Ruhu”: Türk Marşı

Uşak Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Radyo ve Televizyon Programcılığı programı 2020-2021 yılı mezunlarından Hamide Bayram, RTV atölyesinde Wolfgang Amadeus Mozart'ın bestelediği Rondo Alla Turca isimli Türk Marşını GiTMEDYA öğrencilerine yaptığı sunum ile anlattı.