Anasayfa / Haberler / Genel / Düğün Sezonu Açıldı Çiçekçiler Hareketlendi

Düğün Sezonu Açıldı Çiçekçiler Hareketlendi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonu da açılmış oldu. Özellikle okulların kapanması ve Ramazan ayının sona ermesi ile birlikte hız kazanan düğünler ülkenin ticaret hayatına da ciddi bir hareketlilik kazandırıyor. Türkiye Çiçekçiler Birliği Başkanı İsmail Başaran da yeni sezonu değerlendirerek sektördeki gelişmeleri değerlendirdi. Düğünlerin sadece çiçekçilik sektörünü değil, kuyumculuk, yemek, eğlence gibi alanlarda da canlılık etkisi oluşturduğunu vurgulayan Başaran, “Bu dönem daha ziyade Anadolu’daki esnaf için ciddi ekonomik katkı sağlamaktadır. Çünkü insanlar genelde akrabalarının çok olduğu yerlerde düğün yapmayı tercih ediyorlar.” şeklinde konuştu. Gelin eli çiçeği, gelin arabası süsleme, ayaklı sepet ve hediye olarak da saksı çiçeklerinin düğünlerde olmazsa olmaz görüldüğüne vurgu yapan Başaran, evlenen kişileri tebrik etmek isteyen ve bu mutluluğa dahil olmak isteyenlerin ise özel tasarımlı ferforje ve aranjmanlar tercih ettiğini söyledi.

Gelin arabası süslemeleri konusunda da bir takım tavsiyelerde bulunan Başaran, “Araba süslemesi konusunda eğer çok özel çiçeklerle bir tasarım yaptırılmak isteniyorsa en azından üç gün önceden çiçekçiyle irtibata geçilmesinde fayda var. Araba süslemesinde seçilecek çiçeklerin rengi arabanın rengine göre farklılık gösterebiliyor.” ifadelerini kullandı. Gelin el çiçeği tercihleri konusunda da bilgi aktaran Başaran, “Son zamanlarda ülkemize ithal olarak dahil olan ekvator gülü dediğimiz güllerden oluşturuluyor. Bunların aşağı yukarı 40 rengi bulunuyor. Yerli güle oranla kafa kısmı daha iri ve daha dayanıklı ve ömrü uzun olmaktadır. Lila ve pembelerde farklı geçişler, Gülün haricinde; şakayık, lisyantus, ortanca gelin elinde farklı tercihler yapılabiliyor.” diye konuştu.

Fiyatlar Adet ve Bölgeye Göre Değişiyor

Düğün çiçeklerinin fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Başaran, fiyatların Türkiye’nin bölgelerine göre farklılık gösterdiğini ancak Türkiye Çiçekçiler Birliği olarak belirlenmiş standartlar olduğunu ifade etti. Başaran; “TÇB bünyesinde hizmet veren www.cicekfilosu.com üzerinde ve genel olarak piyasadaki ortalama fiyatlar; gelin eli çiçeği; 100 ile 250 TL, özel ürünlerde ise 500 TL’ye kadar fiyat çıkabilir. Gelin arabası süslemesi ise 100 TL’den başlıyor özel tercihlere göre 750 TL’ye kadar, ayaklı çelenk ise 120 TL’den başlıyor 300 TL arasında değişiyor. Fiyatlardaki artış, kullanılan malzeme ve çiçek adetiyle alakalı bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

Başaran, “Yaz sezonunda düğünlerin artması ve cuma – cumartesi ve pazar günleri tüketimin çok olmasından dolayı son günlere bırakılan siparişlerde sorunlar yaşanabiliyor çünkü her şehrimize çiçek mezatı bulunmadığından bazı iller için özellikle 3 gün önceden siparişler oluşturulmalı.” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

GiTMEDYA Haber Merkezi

Göz Atın...

Uşak’ta Türk Dünyası Şenliği (ViDEO)

Uşak Üniversitesi Türkmenistan Kültürü Topluluğu tarafından “Türk Dünyası Şenliği” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Doğu Türkistan’dan Kosova’ya Türk yurtlarından Uşak’a okumak için gelen öğrenciler çeşitli gösteriler sundu.